Вівторок, 23 квітня 2024 року № 17 (20061)
http://www.silskivisti.kiev.ua/20061/print.php?n=53966

  • На прийомі у спеціаліста

Лихо відпочивальників

Микола ЮРЧИШИН.

Фото автора.

У весняно-літній період попри війну всі ми прагнемо нових вражень та активного відпочинку, що, само собою, веде до зміни звичного місця проживання. Зазвичай у відпустку їдемо до моря, в гори чи далекі країни. Одні — за здоров’ям, другі — по нові знання, треті — знайомитися зі світом. Крім труднощів із переїздами та перельотами, чимало людей, на жаль, наражається на так звану діарею мандрівників.

— НИНІ це одна з глобальних медичних проблем, — стверджує завідувач першого хірургічного відділення Київської міської лікарні №15 колопроктолог вищої категорії, заслужений лікар України, кандидат медичних наук Віталій Григорович Яцентюк. — Незважаючи на те що кожен із нас знає про неї, важко уявити загальний масштаб: тільки офіційна статистика реєструє у світі 1,7 мільярда випадків на рік, а загроза смертності від неї залишається й на сьогодні вірогідною. Заражені напої та їжа є основною причиною багатьох проблем із системою травлення. Шлунково-кишкові захворювання, пов’я­зані з порушеннями санітарних норм, найпоширеніші у країнах третього світу, проте і в Україні «зустрічі» з ними не виключені. Більшість випадків захворювання спричинюється потраплянням у кишечник подорожуючого різних збудників інфекції. Це переважно бактерії, у тому числі з екскрементів людей і тварин. Місцеве населення із дитинства зазнає впливу цих збудників, тому в нього виробляється імунітет.

Віталій Григорович розповів про характерні ознаки діареї мандрівників. Це часті випорожнення (пронос), нудота, біль у животі, судоми. Напад зазвичай триває кілька днів. У здорових людей він рідко становить загрозу для життя. Якщо ж проблема все-таки виникла, особливо у дитини до трьох років, необхідно неодмінно звернутися до лікаря. Найбільш небезпечне для малюків зневоднення організму.

— Треба простежити, щоб малюк постійно пив чисту воду, розведений лимонад або фруктовий сік, — наголосив лікар. — Дітям із незначними виявами зневоднення (спрага і неспокійний стан) необхідно давати спеціальний розчин для відновлення кількості рідини в організмі. Мова про гастроліт або регідрон (ці пакетики неодмінно треба мати в дорожній аптечці). Для приготування розчину достатньо розвести вміст пакетика перевареною водою у пропорції, зазначеній на упаковці. Пити його потрібно якомога частіше і більше. Якщо ж у дитини з’явилися домішки крові у випорожненнях, середній чи тяжкий ступінь зневоднення, а температура тіла вище 38,5 градуса, вона постійно блює, то потрібно негайно викликати «швидку допомогу». Так само треба діяти, якщо діарея тримається у немовляти або у вагітної, а також у людей із серйозними хронічними проблемами здоров’я (наприклад, є захворювання серцево-судинної системи). Дорослим необхідно звернутися до лікаря, коли діарея не минає протягом кількох днів, а також за наявності крові у виділеннях, при значному підвищенні температури тіла або за відсутності можливості поповнити запас рідини в організмі. У цих випадках лікар призначить терапію антибіотиками, які рекомендуються тільки для лікування діареї, а не для профілактики, як інколи можна прочитати в рекламних матеріалах деяких видань. Адже їх застосування без ретельного обстеження може спричинити серйозні негаразди з кишечником.

В. Яцентюк повторив, що під час лікування слід вживати якомога більше рідини, бо через діарею людина багато її втрачає, а заодно і солей. І зауважив про більшу схильність до зневоднення дітей, аніж дорослих. А ще під час лікування необхідно відмовитись од молочних продуктів і будь-якого питва сумнівного походження та якості.

При цьому Віталій Григорович застеріг, що засоби від діареї, такі, як імодіум, справді зменшують її вияви. Але цей ефект досягається за рахунок зменшення частоти випорожнень, тому застосування препарату загрожує ускладненнями людям із небезпечними інфекціями. У таких випадках організм посилено намагається вивести інфекцію з кишечнику, і перешкоджання йому може погіршити становище. В жодному разі не допускається застосовувати препарат при підвищеній температурі тіла й домішках крові у калових масах.

Насамкінець В. Яцентюк зупинився на профілактичних заходах. Найпевніше запобігти діареї мандрівників (відпочивальників) можна, пильно вибираючи напої та їжу, а також дотримуючись охайності у питаннях особистої гігієни. Необхідно завжди мити руки після відвідування туалету і перед їдою. Ризик потрапляння інфекції в організм значною мірою залежить від місця, де людина їсть. Наприклад, їжа, куплена у продавця з лотка на вулиці, є одним із найнебезпечніших видів харчування. До безпечних харчів належать фрукти (якщо ви їх самі миєте і чистите), хліб та інші сухі продукти, а також їжа, що пройшла повну термічну обробку. В «групі ризику» — непастеризовані молочні продукти, салати, сире м’ясо, риба, морепродукти, а також, як уже сказано, їжа, придбана на вулиці.

Нешкідливі напої — це, певна річ, переварена вода (включно з чаєм та кавою), напої, розфасовані у пляшки або бляшанки. А в категорії небезпечних — вода з-під крана та напої з льодом. Лікар радить: коли чистите зуби, не користуйтеся водою з-під крана. При вживанні води з пляшки чи банки протріть шийку. До речі, воду з-під крана можна зробити придатною для пиття, прокип’ятивши з додаванням кількох крапель йоду або хлоровмісних спеціальних препаратів (можна запитати в аптеці або поцікавитись у лікаря). Добре використовувати і переносний фільтр.