Вівторок, 5 вересня 2023 року № 36 (20028)
http://www.silskivisti.kiev.ua/20028/print.php?n=53097

  • З літопису воєнних днів

Сплачуйте борги... агресора

Ганна КЛІКОВКА.

Запорізька область.

В АБСУРДНУ ситуацію на тлі російської агресії потрапило фермерське господарство «Таврія-Скіф», розташоване у селі Роздол Василівського району Запорізької області. Агропідприємство, що з 28 лютого 2022 року перебуває в окупації, зобов’язали платити за спожиту російським агресором електро­енергію. Відтак воно змушене відстоювати свою правду в українських судах.

— Із 28 квітня 2022 року господарство переведено під зовнішнє управління окупаційної влади, — розповів керівник «Таврія-Скіф» Олег Каліман. — Відтоді я не веду господарської діяльності й не маю доступу до підприємства. До повномасштабного вторгнення ФГ «Таврія-Скіф» обробляло вісім тисяч гектарів земель, вирощувало зернові, олійні культури, займалося овочівництвом та садівництвом. Також мали млин, пекарню, теплиці закритого ґрунту, потужні холодильники для зберігання овочів. Ворог забрав усе, а також привласнив запаси — 12 тисяч тонн зерна, чотири тисячі тонн овочів, 1,5 тисячі тонн яблук, закуплені агрохімікати та інше. Окупанти ведуть господарську діяльність на моїх полях, а з мене стягують борги за спожиту ними електроенергію?

За словами керівника фермерського господарства, місцевий постачальник ТОВ «Альтернативенерго» нарахував ФГ «Таврія-Скіф» борг та звернувся до суду. На доведення боргу надав лише дані з власної бази обліку. Фактично ТОВ забезпечувало агресора електрикою та не зупинило її постачання. Наразі Господарський суд Запорізької області стягнув із фермерського господарства «Таврія-Скіф» 1 673 667 гривень боргу.

Таке рішення Олег Каліман вважає незаконним: «Щоб відключити електроенергію, згідно з українським законодавством, я мав би забезпечити безперешкодний доступ на територію підприємства, але це неможливо в умовах окупації. На законодавчому рівні має бути прийнято конкретне рішення стосовно окупованих територій. Ми стикаємося з масою проблем. Досі отримуємо акти за середньостатистичним споживанням електроенергії — за цей час сума зросла до понад п’яти мільйонів гривень. Ба більше, один з об’єктів, що живився електроенергією, зруйнований унаслідок обстрілів та військових дій. У таких умовах нарахування мали б дорівнювати нулю, однак постачальник справно «накручує» борг за електрику, яку використали окупанти, а суд цей факт проігнорував».

Фермер вважає такий випадок непоодиноким. Українські підприємства на окупованих територіях беззахисні, пояснив аграрій.

У ситуації розбиралися правознавці Всеукраїнської аграрної ради. На експертну думку юридичного радника ВАР Дмитра Лошакова, позиція суду щодо агропідприємства «Таврія-Скіф» є незрозумілою, а також є багато запитань щодо дій ТОВ «Альтернативенерго». Ось його міркування: «На наш погляд, потрібно розглянути відповідальність ТОВ «Альтернатив енерго», яке технічно не припинило можливості постачання енергії на окуповану територію, а зараз намагається перекласти відповідальність на агропідприємство. Держава повинна чітко та однозначно висловити свою позицію, а саме: господарства, які припинили свою діяльність у зв’язку з окупацією, не повинні сплачувати за електроенергію, що спожив ворог».

Зараз підприємство «Таврія-Скіф» оскаржує рішення суду про стягнення коштів за постачання електроенергії в апеляційному порядку. І сподівається, що держава на законодавчому рівні врегулює це питання і захистить аграріїв окупованих і деокупованих територій, аби вони не були заручниками таких ситуацій. Їм і без цього після звільнення з окупації нелегко буде відновлюватись.