Вівторок, 15 серпня 2023 року № 33 (20025)
http://www.silskivisti.kiev.ua/20025/print.php?n=53037

Кормові дріжджі для свиней

ЦЕ ОДНА з найважливіших добавок у раціоні тварин, яка дає змогу виростити доброякісні тушки. Продукт широко застосовують як білково-вітамінний корм, а також для повноцінного засвоєння білка, що міститься в зерносумішах.

Найкраще для дріжджування підходять такі зернові культури: кукурудза, овес, ячмінь і висівки.

Власне процес полягає у розмноженні дріжджів і молочнокислих бактерій, які значно підвищують смакові якості корму та й апетит у свиней. У результаті бродіння підвищується pH (що перешкоджає розвитку патогенних бактерій), кормові суміші значно збагачуються вітамінами В, Д, К, Е і ферментами.

За вмістом корисних речовин дріжджі подібні до білка тваринного походження, а за енергетичною цінністю суттєво перевершують рослинні кормові добавки. Брак білка в організмі свині призводить до різних захворювань, особливо це дається взнаки у молодих тварин. Застосування дріжджованих кормів сприяє збільшенню загальної маси тіла свиней, підвищує опірність організму до інфекцій і вірусів. Крім цього, вони є безпечним та економічно вигідним продуктом.

Існує опарний і безопарний спосіб дріжджування.

Опарний передбачає кілька процесів: приготування опари і безпосередньо дріжджування. Опара може бути приготована таким чином: на 100 кг сухих кормів слід узяти 1 кг дріжджів і 50 л теплої води. Спершу беруть частину корму (приблизно 20 кг), додають дріжджі й ретельно перемішуть щопівгодини. Час приготування опари — 5-6 годин.

В отриману опару вливають 150 л теплої води і знову перемішують. До цієї маси додають решту 80 кг кормів. Далі вимішують щогодини до кінця дозрівання. Процес дріжджування займає 2-3 години.

Безопарний спосіб. У цьому разі дріжджування починають відразу, не готуючи опари. На 100 кг сухого корму беруть близько 0,5-1 кг пресованих дріжджів, попередньо розводять їх у воді. У ємність наливають 150-200 л теплої води, додають розведені дріжджі, а потім акуратно всипають 100 кг кормів. Одержану масу слід перемішувати кожні 20 хвилин. Дріжджування триватиме від шести до дев’яти годин.

Готують корми в окремому чистому приміщенні з хорошою вентиляцією і температурою повітря не нижче 20 градусів. Аби дріжджування проходило за всіма правилами, а маса насичувалася киснем, необхідно якомога частіше її вимішувати. Також на процес впливають температура, кислотність і якість продуктів. Крім зернових, бажано використовувати корми, багаті на цукор, наприклад цукрові буряки. Допомагають процесу дріжджування патока, варена картопля, пророщені ячмінь і овес, сира подрібнена морква. Сухих кормів має бути не більше 15%.

Перед згодуванням корм рекомендується ретельно подрібнити і перемішати. Це сприяє його ліпшому засвоєнню.

Норми згодовування безпосередньо залежать від категорії тварини та її фізіологічного стану. Тому дозування дріжджів для свиней визначається окремо для кожної категорії.

Дозування для маленьких поросят

Уже у перший тиждень життя поросятам не вистачає молока матері. В цей період починають вводити кормові добавки. При цьому необхідно дотримуватися процентного співвідношення кормів і дріжджів. Якщо мова про підгодівлю поросят на підсосі, то відсоток дріжджів від загального обсягу комбікорму має становити не більше 3%.

Для підсвинків норма концентрату — 3-6%.

Поросятам, які повністю перейшли на самостійну годівлю, дріжджі дають у кількості 7-10%.

Для поросят на відгодівлі доцільне дозування 10%. Це дасть змогу збільшити приріст тварини в значній мірі.

Вводити підгодівлю дріжджами рекомендується поступово. Перший раз це має бути лише близько 10 г. У наступні подачі корму обсяг щоразу збільшують, і вже до півтора місяця можна давати 60 г дріжджів, а до двох місяців — приблизно 100 г. У період відгодівлі дозування збільшують до 200 г.

Норми для дорослих особин

Привчати свиней до дріжджованих кормів потрібно грамотно. Починати слід із 10-15% і поступово довести до 40% норми. Після місяця згодовування рекомендується виключити добавку з раціону на 10-15 днів. У момент введення в годівлю дріжджів необхідно стежити за чистотою годівниці й забирати залишки корму, інакше буде великий ризик виникнення хвороб шлункового характеру.

Для свиноматок у період поросності кормові дріжджі особливо корисні. Їх дають свині щодня, змішуючи з комбікормом. Добова доза має становити 10-20% на денну норму корму. Ця добавка сприяє появі здорового приплоду.

Для годуючих свиноматок норма — 3-12% від загальної кількості корму. Середній показник дозування на одну свиню повинен становити 300 г. Вводити добавку слід відразу після опоросу, оскільки вона збільшує лактацію у півтора разу.

Щоденна норма дріжджованого корму для кнурів-виробників — 300-600 г. Він вельми посилює статеву активність і добре позначається на репродуктивності.

Дозування кормових дріжджів для свиней, яких відгодовують на бекон, має дорівнювати не більш ніж 6% від маси згодовуваних концентратів. Цей продукт є гарною заміною обрату.

Кормові дріжджі для свиней на сьогодні — недорогий і ефективний засіб суттєво підвищити продуктивність тварин як на великих фермах, так і на домашньому обійсті. Їх застосування не призводить до небажаних наслідків за умови правильного розрахунку дозування. Вся продукція, одержана від тварин, що поїдали такий корм, абсолютно безпечна для людини.