Вівторок, 30 травня 2023 року № 22 (20014)
http://www.silskivisti.kiev.ua/20014/print.php?n=52734

  • Медична панорама

Як отримати рецепт у сільській місцевості

Олена БЕГМА.

БАГАТО хто й досі оговтується після першо­квітневого, сказати б, «жарту», коли набула чинності постанова про відпуск більшості ліків в аптеках лише за рецептом. Хоч зрештою все залишилось, як і було, але цей «переляк» укотре порушив питання, як бути жителям віддалених сіл, котрим важко потрапити до лікаря.

МОЗ опублікувало таке роз’яснення. Якщо у вас хронічне захворювання і ви постійно приймаєте якісь препарати, лікар з іншого населеного пункту за попередньої домовленості може виписати вам рецепт на ліки дистанційно: достатньо йому зателефонувати. При цьому ви одержите смс із номером рецепта та кодом його погашення, який треба повідомити фармацевту в аптеці. Так само за е-рецептом можна отримувати медикаменти, внесені до програми «Доступні ліки», безоплатно або з частковою оплатою.

Якщо у вас нема змоги одержати електронний рецепт, то паперовий, згідно з урядовою постановою, може виписати і фельдшер місцевого фельдшерсько-акушерського пункту (окрім рецептів на наркотичні, психотропні, отруйні й сильнодіючі лікарські засоби).

Допоміг вітчизняний реєстр

ЗІ СТОЛИЧНОЇ національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» виписали пацієнта, якому вперше в Україні пересадили кістковий мозок від неродинного донора з України. Досі донорами кісткового мозку для наших дітей були тільки іноземці. Так невідомий українець урятував життя 18-річному Олегові Шевченку з Павлограда на Дніпропетровщині.

…Минулого літа Олегові раптово стало дуже зле. Лікарі діагностували апластичну анемію у важкій формі (стан, за якого кістковий мозок перестає виробляти достатню кількість клітин крові). Лікування розпочали в центрі родинного здоров’я у місті Дніпро. Проте постала нагальна потреба у проведенні неродинної трансплантації кісткового мозку. Хлопця направили до столичної клініки «Охматдит». Його готували до трансплантації, однак війна зруйнувала плани, оскільки процес доставки донорського матеріалу з-за кордону ускладнився. І через бойові дії, і тому, що від моменту забору клітин у донора до трансплантації має минути не більше 72 годин. Нарешті у квітні цього року за щасливим збігом обставин в Україні знайшовся донор, в якого генетичні показники виявилися ідентичними з реципієнтом. З допомогою спеціального апарату (клітинний сепаратор) у нього взяли стовбурові клітини з крові через вену на руці, які й пересадили Олегу. Ця процедура є безпечною.

Нині в українському Реєстрі налічується 9184 потенційні донори кісткового мозку (для порівняння: світовий реєстр — це 40 мільйонів людей). За даними МОЗ, щороку в Україні 150 дітей потребують такої трансплантації, близько сотні з них — саме від неродинного донора. Число дорослих хворих співвітчизників у рази більше.

Мобільна ДНК-лабораторія

В Україні запрацювала вже друга мобільна ДНК-лабораторія, призначена для виявлення та ідентифікації жертв війни. Її придбано коштом Франції. Дослідний пункт на колесах функціонуватиме в деокупованих районах, а також тих, що потерпають від масованих артилерійських і авіаційних обстрілів.

— Мобільна лабораторія значно прискорить процес ідентифікації загиблих. Українські експерти зможуть безпосередньо на місці скоєння злочину проводити всі необхідні дії, тим самим зменшуючи час невизначеності та очікування результатів для родичів і близьких жертв агресії, — пояснив генпрокурор Андрій Костін.

Між іншим, першою мобільною ДНК-лабораторією вже 9 місяців користуються фахівці на території Харківської області.

Запрацювала електронна черга

У ВСІХ вітчизняних військових госпіталях відтепер діє запис в електронну чергу на проходження військово-лікарської комісії. Як запевнила заступник міністра оборони Ганна Маляр, уже нема потреби приходити вдосвіта під двері шпиталю, а потім ще багато годин висиджувати під дверима кабінетів. Верховна Рада на засіданні 2 травня схвалила закони щодо спрощення обігу документів і лікування військових. Того ж місяця в тестовому режимі проєкт електронної черги запустили у Харкові, Львові, Києві, Вінниці та Одесі. Саме там найбільше людей проходять ВЛК.

Тим часом МОЗ повідомило, що незабаром медичний огляд військовозобов’язаному можна буде пройти і на базі цивільних закладів. Аби такі медогляди проводилися групами спеціалістів різних профілів і послуги були безоплатними для пацієнтів, упроваджено новий пакет медпослуг у рамках Програми медичних гарантій.

Ефективність, підтверджена роками

УСІ НАЙКРИТИЧНІШІ ситуації зі сплесками захворюваності на коронавірус наша країна стійко пройшла завдяки тому, що порядок охорони здоров’я заснований на «системі Семашка». Таку думку висловила інфекціоністка завідувачка кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені Богомольця Ольга Голубовська. «Систему Семашка» критикують, але вона формувалась у складні часи: війни, революції, голод. Тобто була розрахована на можливість швидко прийняти величезну кількість людей», — наголосила фахівець.

В Україні кількість ліжок на тисячу населення у п’ять разів більша, ніж у США, і втричі більша, ніж в Італії, Іспанії. «Нам це допомогло. Американці взагалі були в шоку, в них хворі лежали в каплицях, гаражах — де тільки можна», — розповіла фахівець. При цьому в Україні госпітальна летальність виявилася набагато нижчою, ніж цей показник у багатьох європейських країнах, а також в Америці.

Після розпаду СРСР Україна успадкувала так звану медичну систему імені Семашка. Вона полягала в тому, що лікарні отримували фінансування, виходячи з кількості ліжко-місць, а не із чисельності та якості наданих послуг. Нова медрефома в Україні передбачає, що тепер медичні заклади фінансуватимуть залежно від кількості пацієнтів, які дістали в них послуги.

Ще раз про зарплати

ЯК ВІДОМО, згідно з постановою уряду «Деякі питання оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров’я», поточного року мінімальна заробітна плата для лікаря та фармацевта за виконану у повному обсязі місячну (годинну) норму праці має становити не менше ніж 20 000 грн, медичної сестри/брата та фахівця із реабілітації — не менш як 13 500 грн. Гарантії стосовно виплати базової заробітної плати поширюються на заклади, які мають договори з НСЗУ за Програмою медичних гарантій. Заробітні плати можуть бути збільшені на місцях керівниками закладів шляхом призначення доплат та надбавок з урахуванням складності, відповідальності та умов роботи, кваліфікації працівника, результатів його діяльності.

Апендицит видалять безплатно

ХІРУРГІЧНІ втручання безоплатні у всіх медзакладах України, які мають відповідну угоду з Національною службою здоров’я, незалежно від місця реєстрації пацієнта. Про це нагадало Міністерство охорони здоров’я. Так, хірургічна допомога входить до Програми медичних гарантій. Найголовніше, щоб пацієнт мав направлення від свого лікаря (сімейного чи вузькопрофільного). Або ж людину в невідкладному стані доставить до лікарні карета «Швидкої допомоги». Щоб уточнити, чи включена ваша лікарня до державної програми, можна зателефонувати на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77. Або ж знайти інформацію на сайті Нацслужби здоров’я.

На жаль, за словами експертів, у медустановах досі процвітає корупція: пацієнтів змушують платити за те, за що медзаклад отримує гроші від держави. У сфері охорони здоров’я нині відкрито 136 кримінальних проваджень, свідчать відомості Національної поліції. Юристи стверджують, що лише десята частина справ, коли порушено права пацієнтів, завершуються вироками суду. І на це потрібно від трьох до п’яти років.