Вівторок, 1 листопада 2022 року № 40 (19984)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19984/print.php?n=51905

  • Нотатки метеоролога

Тепліший за звичайний

Тетяна АДАМЕНКО,

начальник відділу агрометеорології Українського гідрометцентру.

 Фото Володимира Зінченка.

У ЖОВТНІ в Україні спостерігалася дуже різноманітна погода: від перших суттєвих знижень нічних температур і слабких морозів до тривалого періоду теплої для середини осені та сухої погоди. Для посіяних озимих культур погодні умови нинішньої осені були загалом сприятливі — достатня та часом надмірна кількість опадів у вересні забезпечила оптимальні запаси вологи у ґрунті, а тривалі періоди досить теплої погоди сприяли розвитку рослин.

Листопад, що завершує осінь, — перехідний місяць від осені до зими, характеризується нестійкими метеорологічними умовами і вважається місяцем негоди. Дні стрімко скорочуються, ночі довшають, дедалі частіше сонце ховається за хмари, остаточно опадає листя з дерев та чагарників.

За кліматичними даними, впродовж листопада на більшій частині території України, крім півдня і південного заходу, відбувається перехід середньодобової температури повітря через нуль градусів у бік зниження, тобто починається зимовий період. У південних областях та крайніх південно-західних районах країни на початку місяця завершується перехід середньої добової температури повітря тільки через 5 градусів тепла. Порівняно із жовтнем середня місячна температура повітря (норма) на 5-6 градусів нижча і становить плюс 1-4 градуси, в Одеській, Херсонській областях та в Криму — 5-7 градусів тепла, у високогір’ях Карпат — близько 0 градусів.

Абсолютний мінімум температури повітря (або найнижча температура повітря, яка спостерігалася у цьому місяці за весь період метеорологічних спостережень) становить 20-33 градуси морозу, в Криму, на півдні Одеської, Миколаївської та Херсонської областей — 14-21 градус морозу, на Південному узбережжі Криму — 8-10 градусів нижче нуля. Однак такі морози траплялися досить давно, у минулому столітті (в основному 1965-го, 1979-го, 1999-го). У ХХІ столітті лише листопад 2002, 2005, 2014 та 2016 років можна назвати відносно холодним, коли були короткочасні морози до мінус 10-19 градусів.

В останньому осінньому місяці в окремі роки було і дуже тепло, коли температура повітря підвищувалася до 19-28 градусів тепла. Найтеплішим у більшості областей був листопад 2010 та 2013 років.

Цей місяць зазвичай щедріший на опади, ніж жовтень. Середня багаторічна місячна їхня кількість становить 40-50 міліметрів, у Карпатах, на Закарпатті та півдні Криму — до 62-142 мм. Опади випадають у вигляді мряки, затяжних дощів, мокрого снігу та снігу.

У листопаді хмарність близька до максимальної річної — переважають низькі навислі шаруваті хмари, які, опускаючись аж до землі, утворюють непроглядні тумани. Спостерігається мінімальна тривалість сонячного сяйва.

За прогнозом синоптиків, нинішнього року значних аномалій погоди не очікується, збережеться тенденція до вищих, ніж за кліматичними показниками, температур повітря. Проте спостерігатимуться значні коливання середніх добових температур повітря. Пересічно місячна температура очікується вищою за норму на 1-1,5 градуса — від 2 градусів на півночі та північному сході до 6-8 градусів тепла у південних областях та у Криму. Розпочнеться листопад відносно теплою та майже сухою погодою. Вдень температура повітря підвищуватиметься до плюс 9-13 градусів, на півдні — до плюс 12-16, ночі також будуть відносно теплі — плюс 2-6 градусів.

Місячна кількість опадів прогнозується близькою до норми — 35-50 міліметрів по всій території. Основна їхня кількість очікується у другій половині листопада.