Вівторок, 17 травня 2022 року № 16 (19960)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19960/print.php?n=51246

Відновлення даху з бляхи

НЕ ТАК давно було модно і навіть престижно вкривати хату бляхою. Звичайне (неоцинковане) залізо вимагає особливої уваги. Важливо не допустити появи іржі, інакше процес стане некерованим. Із виникненням проблеми винайшли і спосіб, як їй запобігти. Нині це добре відомо: пофарбувати цементом.

Дах, пофарбований цементом один раз, буде позбавлений іржі 10-20 років, а якщо через рік покрити знову, то ще довше.

Цементну фарбу готують таким чином. Портландцемент марки 400 або 500 (від 2,8 до 4 кг) замішується в 10 л води. Ліпше у дощовій — вона без солей. У ємність (дерев’яну, пластмасову, в жодному разі не оцинковану) заливають воду, а потім повільно всипають цемент, безперервно перемішуючи. Отримане цементне молоко і є цементною фарбою.

Якість і довговічність фарбування залежить від ретельного дотримання технології. До початку робіт із поверхні покрівлі змивають пил і бруд. Найкраще роботу виконувати надвечір, після заходу сонця або вдень у похмуру погоду. За таких умов цемент добре зчіплюється із залізом і утворює рівний щільний покрив. Якщо ж робота виконується в сонячний день, то при контакті цементної фарби з гарячою покрівлею вода швидко випаровується, її не вистачає для схоплювання цементу, відтак останній перетворюється на порох і обсипається.

Відразу після фарбування колір покрівлі виходить темно-сірий і нерівний, та коли фарба висохне, стає світло-сірим матовим, рівним і приємним для зору.

У цементне молоко перед фарбуванням можна додати, добре розмішавши, будь-який пігмент від сухих мінеральних фарб, і тоді одержуємо зелений, блакитний, помаранчевий чи червоний колір даху.

Варто зауважити, що портландцемент не є звичайним будівельним цементом. Це гідравлічна в’яжуча суміш, високоякісний цемент, який використовується для цементування свердловин. Його отримують шляхом подрібнення суміші клінкеру, гіпсу і активних добавок, у складі яких переважають силікати кальцію.