Вівторок, 17 травня 2022 року № 16 (19960)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19960/print.php?n=51245

Бажаний самосів

БАГАТОРІЧНИКИ живуть десятиліттями, без них важко уявити садок. Ідеться не про дерева чи кущі, а про трав’янисті рослини, які здебільшого розмножуються самосівом.

Одна з них — шавлія лікарська, або сальвія лікарська (Salvia officinalis), — пишний напівчагарник заввишки 40-70 см з густоопушеними стеблами, вкритими сіро-зеленим зморшкуватим листям, із синьо-фіолетовими квітками у численних суцвіттях.

Шавлія лікарська здавна цінується у світі як цілюща пряносмакова та декоративна культура. Для прикраси саду виведені сорти з гарним листям, у забарвленні якого присутні пурпурно-фіолетові та рожеві тони, біла або жовта облямівка.

Шавлія лікарська добре росте і цвіте на сонячному місці, втім, нормально почувається й у напівзатінку. Віддає перевагу пухкому супіщаному або суглинистому ґрунту. Ця медоносна, теплолюбна та посухостійка рослина живе в саду багато років. Однак у посуху бажані поливи шавлії; особливо це необхідно для відновлення рослини після зрізання пагонів.

Насіння шавлії розсівається по саду без будь-якої допомоги і клопоту. Водночас не можна сказати, що рослина агресор. Якщо й проростає забагато чи в незапланованому місці, то без проблем переносить пересадку.

Способом вирощування рослини через розсаду сіяти її слід рано навесні. Високоякісне насіння шавлії лікарської проростає за кімнатної температури через два-три тижні після висівання.

Підрослі сіянці краще розсадити в індивідуальні стаканчики, щоб не травмувалося коріння під час пересадки на постійне місце. У відкритий ґрунт загартовані рослини висаджують після того, як мине загроза весняних приморозків, на відстані близько 25 см одна від одної.

Зрізання пагонів шавлії для кулінарних та лікувальних цілей можна починати влітку з моменту зацвітання (коли вміст ефірних олій у рослині максимальний) і продовжувати весь сезон аж до початку жовтня.

Пагони разом із листям та суцвіттями зазвичай втинають на висоті близько 15 см від землі.

Якщо пізно восени зрізати кущ шавлії лікарської при землі і присипати листям чи компостом, то навесні відросте потужна рослина, котра порадує раннім цвітінням.