П’ятниця, 18 лютого 2022 року № 13 (19957)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19957/print.php?n=51132

  • Новини АПК

Закріплюємося на азійському ринку

Підготувала
Маргарита СИТНИК.

НАШІ птахівники досягли рекордного експорту курятини: торік було продано 459 тис. т м’яса птиці на суму 716 млн дол. (загалом виручка від експорту м’яса та субпродуктів зросла на 30% — до 846 млн дол., збільшились обсяги і в сегменті замороженої яловичини). Заборона впродовж усього 2021-го на постачання до Євросоюзу продукції з тих регіонів України, де був виявлений пташиний грип, не позначилася на результатах, стверджують експерти.

Очевидно, удар по наших виробниках пом’якшила Саудівська Аравія, ставши головним покупцем курятини: 101 тис. т на суму 190 млн дол., частка в нашому експорті — 22,5%. На другому місці розташувалися Нідерланди, котрі в 2017-2019 роках були лідерами з придбання української курятини. Частка цієї країни в нашому експорті становить 16,1%, кількість — близько 58 тис. т на суму 136 млн дол. Далі йдуть Китай (7,2%), ОАЕ (4,7%), Словаччина (4,7%), Азербайджан (3,9%), Білорусь (3,6%) і Казахстан (3,5%).

Найперспективніша — обліпиха

ВИРОЩУВАННЯ ягід здобуває дедалі більшу популярність серед наших фермерів. Особливо це стосується малини, лохини. А відносно масовий ринок, зазначають в Інституті садівництва НААН України, вже сформований для обліпихи. Станом на сьогодні розвинена розсадницька база: є і закордонні, й вітчизняні сорти, отож слід рухатись далі — розбудовувати весь виробничий ланцюжок разом із післязбиральною доробкою.

Перспективною культурою називають і альпійську суницю. Вона, кажуть фахівці, хоч і трудомістка у вирощуванні, але віддячує стабільним попитом, особливо в замороженому вигляді на експорт. Також подають неабиякі надії порічки та аґрус. А от культурній ожині не підходять українські кліматичні умови, тож наша країна є експортером саме дикорослої. Щодо жимолості, то наразі не прогнозується значних змін, оскільки великого ринку для неї ще нема.

Розвиватися й допомагати іншим

ТОРІК у вересні в селі Лішня, що належить до Дрогобицької громади на Львівщині, створили комунальне фермерське підприємство «Тарком». Напрям його діяльності — молочне виробництво, а також вирощування сільгосппродукції. Для облаштування пасовищ підприємству надали в користування 50 гектарів земель у селі, ще 120 гектарів передадуть під вирощування кормових культур. Це дасть змогу зберегти цілісними паї, які перебувають у комунальній власності громади.

У планах сільгосппідприємства на цей рік — збільшити поголів’я корів до ста і створити свій кормоцех. Також збираються допомагати місцевим фермерам, які утримують худобу. «Хочемо забезпечити нашу громаду екологічною продукцією: молоком, сиром, сметаною і м’ясом. Окрім корів, у планах — розведення кіз та овець», — розповів мер Дрогобича Тарас Кучма. Також міська влада веде переговори з німецькими інвесторами щодо вкладання коштів у механізацію підприємства та побудови на території громади мінізаводу з переробки молока.