| |
Версія для друку На головну Щоб було у вас в коморі Леонід ЛОГВИНЕНКО. Фото автора.  | |
Колядують
вчителі з Барвінкового. |
 | |
Парад
вертепів. |
На
завершення трьох празників, що приходять у гості до українців у січні, завітав
до Харкова традиційний фестиваль вертепів. Торік через пандемію свято відбулося
в режимі онлайн,
а нині його організатори наважилися на парад вертепів із дотриманням усіх
карантинних вимог. ЯКЩО в
попередні роки сюди з’їжджалися колективи з усіх усюд, від Карпат до степів
Слобожанщини й териконів Донбасу, то нині, зважаючи на «оранжеву» зону,
зібралася лише Харківщина. Гурт «Коляда», у якому співають учителі ліцею,
добрався на фестиваль аж із Барвінкового, що за понад 160 кілометрів од
обласного центру. — Ми вже
вчетверте приєднуємося до цього яскравого дійства, — розповідає заступниця
директора з виховної роботи Олена Черна. — Нинішню участь у фестивалі
присвячуємо 120-річчю заснування нашого закладу, який веде своє літочислення
від реального училища в місті Барвінкове. До речі, на високому державному рівні
нам присвоєно звання «Лідер освіти України». Мені стало
цікаво, а чи навчили педагоги своїх ліцеїстів колядок, аби традиції нашого
народу продовжувались. Олена Черна відповіла ствердно. Їхні учні й колядували,
і посипали в державних закладах та лікарні. Адже провідати хворого, та ще й на
свята із піснею, — богоугодна, як мовиться, справа. Цього року
слобожани колядували на фестивалі громадами — Богодухівська, Лозівська,
Близнюківська… Кожна була представлена кількома колективами. Бо громада — це не
одне село, а дюжина чи й більше колишніх сільрад, і кожній хочеться і на людей
подивитись, і себе показати, особливо у час пандемії, коли подорожі обмежені. Родзинка
фестивалю — парад вертепів. Це яскраве костюмоване дійство, під час якого
кількадесят колективів пройшли від майдану Конституції до Харківського
академічного театру опери та балету, на східцях якого вони разом з автентичним
гуртом «Муравський шлях» виконали відому колядку «Нова радість стала». До речі,
колись давно її було вперше записано саме на Слобожанщині. Різдвяну пісню
співали в усіх куточках України, аби відбулось єднання сердець і душ, що вельми
важливо нині, коли перед загрозою ворожого вторгнення у суспільстві
роздмухується розбрат. Стояв,
слухав — і пригадалось, як 1988 року за розподілом приїхав працювати в газеті
«Вечірній Харків». Тоді у місті на ноги спиналася «Просвіта», в українському
театрі імені Т. Г. Шевченка збиралися ставити комедію «Мина Мазайло» Миколи
Куліша, народ починав мітингувати... З ким знайомився, то розповідав, як ми,
студенти КДУ ім. Тараса Шевченка, в Києві щедрували-посипали — в Івана Драча,
Володимира Дрозда з Іриною Жиленко, Ліни Костенко... Вирішив із
однодумцями і в Харкові таке влаштувати. У нашому гурті були представники як
заходу, так і сходу. Тобто вся Україна на слобожанських теренах. Колядували не
лише у письменників (Віктор Бойко, Анатолій Перерва, Олександра Ковальова,
Валентина Овод), а й у керівників області, зокрема Степана Масельського, який
згодом став Героєм України. Потім побували в начальника УВС, ректора
педуніверситету. Уявіть, вони підспівували, траплялося, підтанцьовували!
Наколядували ми чимало. Але найголовніше, всі згадали, що вони українці... Тоді в
Харкові дивилися на нас, колядників, надто в метро, як на прибульців із Марса.
Часи змінились, і тепер он і вертеп-фест у Харкові відбувається, і паради
гуртів влаштовують. Хоча, як на мене, шкода, що там багато так званого караоке,
тобто дійства на сучасний лад. А хотілося б більше бачити автентики — у
виконанні не лише гурту «Муравський шлях», а й представників районів... Ми,
слобожанці, цікаві світові культурою наших дідів-прадідів, що колись зодягалися
в сірі свитки, сиві шапки, під якими ховалися не тільки наші сорочки, а й
українські душі. Версія для друку На головну |
- З повідомлень інформагентств
Цього року ще не штрафуватимуть ЧитатиМІНОБОРОНИ вкотре заспокоює українців щодо
взяття на військовий облік жінок певних професій: останнім не потрібно гарячково
шукати військкомати (нині вони називаються територіальними центрами
комплектування). Протягом року триватиме перехідний період, і нині в міністерстві
працюють над спрощенням порядку постановки на облік, причому і для чоловіків
теж, вивчають питання пріоритетності професій, споріднених із
військово-обліковими спеціальностями. Про всі зміни неодмінно повідомлять,
штрафів протягом 2022-го ніхто не накладатиме. Втім, напрошується запитання,
чому б від початку не розробити досконало процедуру, а вже тоді інформувати
громадськість про кінцевий варіант… Але роз’яснили — і на тому спасибі.
Анонімні «терористи» активізувалися ЧитатиУКРАЇНУ накрила хвиля псевдомінувань: від
початку року зафіксовано 184 неправдиві повідомлення про підготовку
терористичного акту. А торік надійшло понад 1100 «сигналів», жоден із яких не
підтвердився. Встановлено особи понад трьох сотень «мінерів», котрих чекає
карна відповідальність. «Найпопулярнішими» для псевдотероризму були об’єкти в
Києві, Харківській, Запорізькій, Одеській областях, повідомлення надсилалися
переважно електронною поштою. Більшість таких «сигналів» — від
інтернет-користувачів із суміжних пострадянських країн (за даними ЗМІ, це РФ та
Білорусь) або із тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської
областей.
Газові торги таки відбулись ЧитатиНА ПОЧАТКУ тижня на двох аукціонах було
продано «пільговий» газ підприємствам, що виробляють соціально важливі продукти
(пшеничне борошно, пастеризоване молоко, житньо-пшеничний хліб, курячі яйця і тушки,
олію тощо). Перелік таких суб'єктів господарювання днями розширено до 6851. На
першому — 100 компаніями придбано 1,3 млн кубометрів палива, видобувні компанії
продали весь заявлений ресурс січня. Мінімальна ціна реалізації становила
6153,6 грн, середньозважена — 11 599,43 грн, максимальна — 17 769,91 грн за
тисячу кубів газу. На другому аукціоні було куплено 510 тисяч кубометрів
блакитного палива. Ціни трохи змінилися: найнижча — 5412 грн, середньозважена —
12 141 грн, найвища — 19 437 грн. Такі торги планують проводити двічі на місяць.
I на них просяться інші ЧитатиВИРОБНИКАМ харчів бодай якась, та все ж
допомога від держави у зв’язку з подорожчанням газу надійшла. Проте іншим
галузям промисловості доведеться непереливки. Зокрема, асоціація виробників
«Скло України» повідомила, що три підприємства галузі припинили роботу
внаслідок збільшення вартості палива, яке становить близько 50% собівартості
їхньої продукції. Загалом у цій промисловості працює понад 12 000 осіб, котрі
можуть залишитися без роботи, якщо виробництва збанкрутують. Підприємства
скляної галузі звернулися до уряду з проханням надати їм пільгові антикризові
кредити, а також компенсувати вартість палива і дозволити брати участь у пільгових
газових торгах.
Врятували маленьке життя ЧитатиУПЕРШЕ в Україні однорічному малюкові було
трансплантовано печінку від посмертного донора. Хлопчика звати Артем, він із
маленького села на Прикарпатті. Дитина народилась із вродженою патологією, у 3
місяці їй діагностували виражену печінкову недостатність. Досі малюкам такого
віку не робили пересадки органів від посмертного донора, а ніхто із сім’ї
хлопчика для цього не підходив. Проте він дістав шанс на життя. Донором став
44-річний чоловік, пацієнт Вінницької обласної клінічної психоневрологічної
лікарні, в мозку якого розірвалася аневризма. Сім’я чоловіка підписала згоду на
вилучення органів. Печінка поза тілом «живе» не більше 12 годин, тож її з Вінниці
до Львова доставили вертольотом Нацполіції. Операція тривала близько 12 годин,
за словами лікарів, вона була надскладною, але минула успішно. Хлопчик
перебуває в реанімації під цілодобовим спостереженням, далі його чекає
реабілітація.
Птиця — у ЄС без обмежень ЧитатиДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА повідомила,
що 17 січня Європейський Союз зняв обмеження на ввезення продукції птахівництва
з України. Вони діяли з позаторішнього грудня через виявлення на нашій
території високопатогенного пташиного грипу. М’ясо птиці, як відомо, є вагомою
часткою вітчизняного експорту в Євросоюз, відтак наші виробники цієї продукції
зможуть надолужити втрачене за два роки.
|