Вівторок, 11 січня 2022 року № 02 (19946)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19946/print.php?n=50783

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.

 

«Я пенсіонерка за віком. Нещодавно поховала єдиного сина, який був учасником АТО, звільненим у запас. Він помер від тяжкої хвороби. Чи можу я оформити посвідчення члена сім’ї померлого учасника АТО? Які довідки потрібні і в яких установах їх можна отримати?»

Зінаїда НЕВІРНА.

с. Хом’яківка

Тисменицького району

Івано-Франківської області.

 

НАСАМПЕРЕД потрібно звернути увагу на те, що питання щодо статусу членів сім’ї загиблого учасника АТО/ООС регулює Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі — Закон). Зокрема, відповідно до статті 10-ї Закону, до членів сім’ї загиблого учасника АТО належать:

• утриманці загиблого або того, хто зник безвісти, яким у зв’язку з цим виплачується пенсія;

• батьки;

• один із подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;

• діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;

• діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;

• діти, обоє з батьків яких загинули або зникли безвісти.

Однак звертаємо вашу увагу, що ключовим в отриманні статусу члена сім’ї загиблого учасника АТО/ООС є факт смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, отриманих під час безпосередньої участі в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебування безпосередньо в районах Антитерористичної операції у період її проведення.

Варто зауважити, що тяжке захворювання, від якого помер ваш син, мало бути одержане або перебувати в причинно-наслідковому зв’язку з пораненням (контузією чи каліцтвом), отриманим ним під час безпосередньої участі в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебування безпосередньо в районах Антитерористичної операції в період її проведення. У такому разі ви матимете право на отримання статусу члена сім’ї загиблого учасника АТО/ООС.

Для отримання посвідчення члена сім’ї загиблого вам потрібно звернутись у відповідний структурний підрозділ місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення із заявою і подати певні документи:

• свідоцтво про смерть (копія) або повідомлення про загибель особи;

• документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в Антитерористичній операції, у здійсненні заходів і забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення і загинула (зникла безвісти), померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, отриманих під час зазначених заходів;

• постанова штатної військово-лікарської комісії відповідного військового формування.

Рішення щодо встановлення статусу ухвалюють відповідні структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій із питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання в місячний строк із дня подання документів.

У разі позитивного рішення вам буде видано посвідчення з написом «Посвідчення члена сім’ї загиблого» відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302.

Підставою для відмови в наданні такого статусу є відсутність документів та їх недостовірність. У разі ухвалення рішення про відмову в наданні статусу ви маєте право оскаржити його в судовому порядку.

Звертаємо вашу увагу на те, що в умовах карантину прийом відвідувачів у відповідних структурних підрозділах місцевих державних адміністрацій із питань соціального захисту населення може здійснюватися за попереднім записом. Також заяву і документи для розгляду та ухвалення відповідного рішення ви можете надіслати поштовим відправленням.

 

«Чи тільки роботодавець має доступ до електронної трудової книжки? А працівник може контролювати, як роботодавець вносить до неї записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі?»

Максим ЧУЙНИЙ.

с. Чернятин

Жмеринського району

Вінницької області.

 

В ОСОБИСТОМУ кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України застрахованій особі надано можливість переглядати всю інформацію, наявну в електронній трудовій книжці.