П’ятниця, 10 вересня 2021 року № 67 (19915)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19915/print.php?n=49801

Лікувати буде нікому

Олена БЕГМА.

ЗА ДАНИМИ Профспілки працівників охорони здоров’я України, у другому кварталі нинішнього року фінансування істотно зменшили для 1318 вітчизняних медустанов.

Левова частка у цій цифрі — районні медичні заклади вторинного рівня, надто ті, що у глибинці. Водночас знову радикально урізали фінансування психіатричних і протитуберкульозних диспансерів. До переліку фінансово знекровлених потрапили навіть центри первинної медико-санітарної допомоги.

Тим часом медперсонал став заручником ситуації, бо урізання фінансування означає затримання зарплат. Найгірша ситуація з виплатами заробленого — у Львівській, Тернопільській, Сумській, Кіровоградській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Вінницькій та Волинській областях.

Як наголошують експерти, це є наслідком упровадження другого етапу медреформи, який докорінно змінив принципи фінансування медустанов. Тепер рішення про надання субвенції ухвалює новостворена Національна служба здоров’я України. Суми вона розраховує з огляду на кількість пацієнтів і видів медичної допомоги, яку може запропонувати заклад.

Про матеріальну базу вітчизняних лікарень, комунальних некомерційних підприємств годі й говорити. А на придбання сучасного обладнання, а також комп’ютеризацію робочих місць потрібні кошти, які просто ніде взяти. Тоді як без обладнання не буде ліцензування, відповідно й фінансування… Створюється враження, що НСЗУ шукає не можливості для розвитку медзакладів, а способи донищення уламків медичної системи у країні.

На тлі цього в Україні спалахують протести медиків, котрі вимагають гідних зарплат, своєчасної їх виплати і перегляду реформи. У Львівській, Донецькій та Харківській областях, домагаючись своїх законних прав, люди в білих халатах перекривали автошляхи та пікетували адмінбудівлі влади, а подекуди оголошували голодування. Після того як медсестра з Київщини Ніна Козловська виклала емоційне відео у соцмережі, в якому розповіла, що любить свою професію і не хоче її змінювати, але оплата праці є неприйнятною, виник протестний рух молодшого медичного персоналу «Будь як Ніна».

Не дивно, що українські лікарі дедалі частіше торують заробітчанську дорогу за кордон. Якщо ця тенденція матиме місце й надалі, Україна ризикує залишитись узагалі без кваліфікованих медичних кадрів.