Архів
Вівторок,
7 вересня 2021 року

№ 66 (19914)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.

 

«Мій батько щомісяця 15-го числа отримував пенсію через АТ «Ощадбанк». 18 липня нинішнього року він помер і пенсію за липень не встиг одержати. Я звернувся до управління Пенсійного фонду з приводу виплати недоотриманої моїм батьком пенсії за липень. Проте мені відмовили. Чи правомірно це?»

Андрій ХНОЛЯ.

с. Плоска

Путильського району

Чернівецької області.

 

ПИТАННЯ пенсійного забезпечення громадян, у тому числі порядок виплати недоодержаної через смерть пенсії, регулюється Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон).

Відповідно до частини першої статті 52-ї Закону сума пенсії, що належала пенсіонерові й залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім’ї, котрі проживали разом із ним на день смерті. Це стосується, зокрема, непрацездатних членів сім’ї, зазначених у частині другій статті 36-ї Закону, які перебували на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи ні. Такими особами є:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли передбаченого законодавством пенсійного віку;

2) діти (в тому числі ті, що народилися до спливу 10 місяців із дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші за цей вік, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою в загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів та вступом до іншого навчального закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим, за умови що такий період не перевищує чотирьох місяців), — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років, незалежно від того, навчаються вони чи ні;

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності — один із батьків або брат чи сестра, дідусь або бабуся померлого годувальника, незалежно од віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Звернутися по виплату суми пенсії померлого пенсіонера треба протягом шести місяців із дня відкриття спадщини.

У разі відсутності членів сім’ї, зазначених у частині першій цієї статті, або якщо вони не звернуться по виплату недоотриманої пенсії протягом шести місяців, пенсія, що належала пенсіонерові, переходить до складу спадщини.

Розглянемо випадок, коли пенсію зараховували на банківський рахунок. Виплата пенсій через банки регулюється Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів і одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабміну України від 30.08.1999 №1596 (зі змінами). А поточні рахунки одержувачам пенсій уповноважені банки відкривають у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Національного банку. Між уповноваженим банком і одержувачем пенсії та грошової допомоги укладається договір, одержувачеві видається платіжна картка.

Згідно з пунктом 13-м зазначеного Порядку в разі надходження до уповноваженого банку відомостей про смерть одержувача пенсії банк зобов’язаний припинити зарахування коштів на поточний рахунок із місяця, наступного за місяцем смерті одержувача.

Поверненню уповноваженим банком органам Пенсійного фонду підлягають суми пенсій та грошової допомоги, зачислені на поточний рахунок разом із нарахованими на них відсотками починаючи з наступного місяця після смерті пенсіонера.

У випадку, що описує читач газети, пенсіонер помер після зарахування пенсії на банківський рахунок. Правових підстав для повернення зарахованих коштів немає. Тож гроші з рахунка батька, в тому числі пенсію за липень, можна одержати в порядку успадкування банківського вкладу.

 

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Рекордний урожай
Читати
Почали з «вогником»
Читати
Палала пам’ятка архітектури
Читати
До зими майже готові
Читати
Чергові пропозиції
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове