П’ятниця, 20 серпня 2021 року № 62 (19910)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19910/print.php?n=49672

  • Відповідає «Соняшник»

Яка буває жирність молока?

Це великою мірою залежить від породи тварини, кормів (наприклад, пасеться вона влітку на привіллі, на зеленій паші чи стоїть узимку в загоні), режиму утримання і просто індивідуальних особливостей корови… Загалом же натуральне незбиране молоко може мати жирність від 3,5 до 5,5 і навіть 6%. Окремі корови спеціалізованих молочних порід (наприклад, джерсейської) можуть давати молоко жирністю до 8%. Варто зазначити, що такі високі відсотки — рідкість. Але саме таке незбиране молоко є найціннішим і найдорожчим. Тож найчастіше продукт жирністю 6% і вище — це результат сепарації і наступного змішування. Як-от із вершками.

До речі, молоко різних тварин має неоднакову жирність. Так, якщо середня жирність коров’ячого молока становить 3,7 грама жиру на 100 грамів молока (3,7%), то козячого — близько 4,5%. Водночас жирність молока самки віслюка — всього 1,4%, верблюдиці — 2,9%, а самки дельфіна — аж понад 45%. Тоді як жирність грудного молока жінки — 3,8%, що майже відповідає жирності коров’ячого молока.

Велика частина людей через природно-кліматичні умови не має можливості розводити корів, і через це вони вживають у їжу молоко овець, кіз, навіть верблюже, кобиляче та молоко самок яка й ослиць. Хоч таке екзотичне молоко не зустрінеш в Україні на прилавках супермаркетів, якістю та хімічним складом воно не поступається коров’ячому, а за деякими показниками навіть перевершує його.