Архів
П’ятниця,
20 серпня 2021 року

№ 62 (19910)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Наша поштаСоняшник
  Версія для друку          На головну

Відновлення державності

Як це було тридцять років тому

Олена БЕГМА.

ДАЛЕКОГО 1990-го українці консолідувалися навколо ідеї власної державності й довели світові, що ми нація. 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР абсолютною більшістю голосів ухвалила доленосний документ — Декларацію про державний суверенітет України. Вже у преамбулі до неї наголошувалося, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як «верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах».

Також Декларація проголошувала економічну самостійність України, визнавала самостійність республіки у вирішенні питань науки, освіти, культурного і духовного розвитку нації.

24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної Ради 392 депутати проголосували «за» ухвалення Акта проголошення незалежності України. Його текст був набраний на друкарській машинці та вмістився на одному папірці.

А К Т

Про проголошення незалежності України

Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,

— продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні,

— виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,

— здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує

н е з а л е ж н і с т ь У к р а ї н и та створення самостійної української держави — УКРАЇНИ.

Територія України є неподільною і недоторканною.

Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.

ВЕРХОВНА РАДА України

24 серпня 1991 року

До речі, у першому варіанті Акта авторства Левка Лук’яненка було написано «відновлення незалежності». Адже 22 січня 1918 року текстом IV Універсалу Україна фактично вперше була проголошена як незалежна держава. І хоч Українська Народна Республіка проіснувала недовго — всього три роки, вона була справжньою: мала власний герб — Тризуб, територію, військо — Дієву Армію УНР, яка обороняла її три роки, грошову систему — карбованці та шаги. З нею підписувала Брестський мир делегація кайзерівської Німеччини і вела переговори військова місія Антанти в січні 1919 року. Того ж року Делегація УНР була присутня на Паризькій мирній конференції…

Проте 1991-го в остаточному варіанті Акта «відновлення» замінили на «проголошення». В залі сиділо 259 затятих більшовиків «групи 259», для яких навіть натяк на існування УНР був як червоний плащ тореадора для бика… Надворі тривав ДКНС (в пам’яті він залишився як ГКЧП), і діяти треба було швидко, тому В’ячеслав Чорновіл та Левко Лук’яненко погодились на заміну. Аби лиш ухвалити доленосний документ…

Щоб остаточно легітимізувати нову державу та завадити генпрокурору Радянського Союзу оголосити це рішення незаконним, Верховна Рада України вирішила провести 1 грудня 1991 року всеукраїнський референдум. На запитання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» ствердно відповіли 90,32% людей.

Сьогодні, як і колись, маємо бути єдині у своїх прагненнях та діях. І знову виборювати право на вільну й демократичну державу. А 24 серпня попри всі біди й негаразди давайте згадаємо, якими щасливими та окриленими ми були 30 років тому. Тримаймося за ниточку надії, яка тягнеться звідти, бережімо її в наших українських серцях.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Аграрії у лідерах
Читати
Гадали — на мрію, а вийшло — на їжу
Читати
Передчасне прощання з літом
Читати
Серед найпопулярніших філологія, право і комп’ютерні науки
Читати
Колекторів поменшає
Читати
Працелюбні, ще й дешевше обходяться
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове