Вівторок, 17 серпня 2021 року № 61 (19909)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19909/print.php?n=49631

  • Запитання — відповідь

У спадщину дістався... борг

Підготувала

Надія ПРОЦКО.

«Рідний дядько, якого я добросовісно доглядала до смерті, склав заповіт — переписав все своє майно на мене. Через пів року з’ясувалося, що разом зі старою хатою, яка потребувала серйозних коштів для ремонту, мені у спадок перейшла і чимала сума банківського боргу, який тепер начебто я маю сплачувати. Тобто за життя дядько навіщось брав кредити у банку, але жодних грошей мені не дісталося. Чи маю я відповідати за кредити померлого?» — цікавиться Валентина М. із Волинської області.

КОЛИ йдеться про спадщину, зазвичай спадкоємці звикли розраховувати тільки на матеріальні статки та права. Але не слід забувати і про обов’язки спадкодавця, зокрема фінансові борги.

Згідно з чинним законодавством, разом із правами до складу спадщини входять обов’язки, які на момент відкриття спадщини належали спадкодавцеві та не припинилися через його смерть.

У спадщину переходять обов’язки:

· які випливають із цивільно-правових договорів;

· із відшкодування матеріальної шкоди (збитків), моральної шкоди (присудженої судом за життя спадкодавця);

· з виплати неустойки у вигляді штрафу або пені (присудженої судом за життя спадкодавця);

· витрати на утримання, догляд, лікування, поховання спадкодавця (але не більш ніж за 3 роки);

· за договором оренди житла з викупом.

Тому після смерті боржника відбувається заміна його в кредитному зобов’язанні на спадкоємця, який надалі несе відповідальність перед фінансовою установою у межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Обов’язок плати за зобов’язаннями покладається на спадкоємця, що прийняв спадщину, незалежно від того — успадковує особа за законом або за заповітом. Якщо ж спадкоємців кілька, то кожен із них зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.