П’ятниця, 16 липня 2021 року № 52 (19900)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19900/print.php?n=49362

  • Відповідає «Соняшник»

Чому птахи не падають, коли сплять, сидячи на гілці?

КОЛИ пташка не спить, вона час од часу вмощується на гілці якогось дерева, щоб трохи перепочити. Тоді вона приймає положення тіла, при якому можна максимально розслабити свої м’язи й так при похитуванні гілки майже непомітно балансувати на ній.

Але все відбувається по-іншому, коли птах на гілці спить. Для більшості пернатих спокійний сон, навпаки, можливий лише за умови сильної напруженості м’язів на їхніх лапах, що й допомагає їм стало, не втрачаючи рівноваги, тривалий час сидіти десь на гілці або жердинці. Ці м’язи довгими сухожиллями з’єднані з пальцями їхніх лап (ніг). Коли птах сідає, м’язи скорочуються, сухожилля натягуються і пальці щільно стискаються довкола гілочки. Ясна річ, під час сну птах не може випрямити ноги (бо тоді його тіло нерухоме), тому пальці не випускають опори. Прокидаючись, він передовсім трохи піднімає своє тіло, сухожилля розслабляються, відтак замок із пальців миттєво розмикається.

А втім, є птахи, які сплять і стоячи у воді (наприклад, фламінго або чаплі). Часто уві сні вони ще й піджимають одну ногу. Так цибаті довгоногі птахи віддають воді менше тепла і довше зберігають оптимальну температуру тіла.

Проте навіть сон на гілці або ж стоячи не єдиний спосіб відпочинку для птахів. Приміром, лелеки під час перельотів клином примудряються по черзі спати прямо на льоту. А така морська чайка, як темний крячок, яка гніздиться у колоніях на скелястих або коралових островах Південної півкулі, полишивши гніздо, і поготів, може кілька років без зупинки літати над морем. Учені з’ясували, що ноги у неї не пристосовані до посадки на воду, тому вона на бриючому польоті ловить водяних комах і рибку та спить, як то кажуть, «на крилі».