Вівторок, 13 липня 2021 року № 51 (19899)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19899/print.php?n=49317

  • На зв’язку — Черкащина

Основні витрати — на харчі

Катерина ЗВОНАРЕНКО.

ЗА ДАНИМИ обласного управління статистики, середньомісячні сукупні витрати на харчування одного домогосподарства регіону становлять 4373 гривні. Це майже половина (48,3%) сукупних витрат черкаських родин. Із них на м’ясо і м’ясопродукти йде 22,5%, на хліб і хлібопродукти — 16,1%, на молоко, сир та яйця — 13,6%, на овочі, включно із картоплею, — 10,5%, на олію та жири — 9,4%, на цукор, джем, мед, сироп, шоколад та кондитерські вироби — 7,6%, на рибу, рибопродукти та безалкогольні напої — по 6,8%, на фрукти — 4,6%, на інші харчові продукти — 2,1%.

Діджиталізація в реаліях

ЖИТЕЛІ села Грушківка Кам’янської міської громади потерпають через відсутність Інтернету. Мобільний зв’язок не допомагає, бо сигнал тут дуже слабкий, його можна «зловити» лише в деяких місцинах.

У місцевому фельдшерсько-акушерському пункті комп’ютер — швидше, предмет інтер’єру, всі записи ведуться у зошиті. Аби отримати електронне направлення чи рецепт для ліків, людям доводиться їхати або в сусіднє село за вісім кілометрів, або у Кам’янку. Тим часом в країні запроваджено ще й електронні лікарняні… Такі ж труднощі і з отриманням адміністративних послуг, витягів із реєстру, довідок. Особливо припекло, коли під час карантину школа перейшла на дистанційне навчання. Опановувати програму учням було дуже складно: завдання ще можна було якось передати, а провести дистанційний урок ніяк.

Торік староста села Ігор Внуков подав заявку на субвенцію для прокладання швидкісного Інтернету. Цього року її затвердили, тож селяни дуже сподіваються, що до вересня надійний Інтернет-зв’язок буде хоча б у школі та ФАПі.

Подібна ситуація із під’єднанням до Всесвітньої мережі у багатьох населених пунктах краю. Щоправда, заступник голови обладміністрації з питань цифрової трансформації Сергій Свєрчков пообіцяв, що до кінця року до 80 сіл 24 місцевих громад буде прокладено кабелі, до Інтернету під’єднають три сотні закладів соцсфери. Поживемо — побачимо.

Сонце, громада, надія

ПОБЛИЗУ села Вітове Чигиринської міської громади запрацювала потужна сонячна електростанція. Мало хто знає, що 1984 року радянським урядом було ухвалено рішення про будівництво у цьому мальовничому куточку України чергової АЕС. Роботи почалися, вже було закладене місто енергетиків. Та після Чорнобильської катастрофи все зупинилося, підготовлена під станцію промислова зона більш ніж три десятиліття занепадала. 2017-го норвезька компанія «Scatec Solar» виявила бажання розпочати на ній будівництво сонячної електростанції. Жителі ближніх сіл Вітове та Рацеве на громадських слуханнях дали на це згоду, мотивуючи своє рішення тим, що СЕС є екологічно безпечним об’єктом і водночас, сподіваються селяни, сприятиме розвитку громади.

Днями сонячну електростанцію потужністю 55 МВт ввели в експлуатацію. Загалом її будівництво обійшлося у два мільярди гривень, інвестори сподіваються, що об’єкт окупиться протягом восьми років. До речі, це вже другий проєкт компанії «Scatec» в області і третій в Україні. Минулого місяця у Кам’янці запрацювала СЕС потужністю 32 МВт, а 2 липня була введена в експлуатацію станція потужністю 148 МВт у Миколаївській області.

Чекати осені, збирати листя

НЕЗАБАРОМ, згідно із законодавством, поліетиленові пакети будуть повністю заборонені, тож уже зараз потрібно шукати їм заміну. На базі черкаського комунального підприємства «Екологія» місцева влада планує розпочати реалізацію перспективного проєкту — переробки опалого листя на папір, з якого, зокрема, можна виготовляти пакети для торговельних мереж. Автором цієї технології є закарпатець Валентин Фречка, про якого свого часу розповідала наша газета. У Житомирі його ідею вже втілили у виробництво. Наразі черкасці ведуть переговори із зацікавленими у реалізації проєкту інвесторами.

Чи не зарано?

В КРАЇ із 23 до 8 зменшили кількість лікарень «першої хвилі», визначених для прийому пацієнтів із коронавірусною інфекцією. Це зумовлено тим, що нині область у зеленій карантинній зоні та має невисокі показники захворюваності. Нині медзаклади, які раніше приймали хворих із COVID-19, працюють у звичному штатному режимі. У діючих 8 «ковідних» лікарнях загалом розгорнуто 1336 ліжок, медзаклади завантажені на п’ять відсотків. Краяни почали активніше вакцинуватися. Щеплення провадять 25 мобільних бригад у 98 пунктах щеплення та в 7 центрах масової вакцинації населення. Загалом першу дозу вакцини отримали 91,5 тисячі осіб, повністю завершили імунізацію 32,3 тисячі людей.

Важка історія про смерть і суди

У ЧЕРКАСАХ виплатили грошову компенсацію родині померлого від коронавірусу лікаря Олега Гайди. Про це повідомив його син Ігор. За словами адвоката дружини покійного, це перший такий прецедент в Україні. Майже рік родина лікаря доводила у судах і спецкомісіях, що він помер від COVID-19, інфікувавшись на роботі. Для цього знадобилося 10 місяців комісій, перевірок та судових засідань. Судилися з обласним управлінням фонду соціального страхування, представники якого заперечували факт інфікування медика на робочому місці.

Унікальні знахідки

ПРЕССЛУЖБА обласного археологічного музею Середньої Наддніпрянщини оприлюднила новину про унікальні знахідки, які відкрилися археологам під час розкопок на могильнику І-ІІ ст. в урочищі Троянка поблизу села Івківці. Знайдено артефакти пізньозарубинецької культури, речі сарматського, германського і античного походження, а також товари з Римської імперії, зокрема ритуальні речі з римського Єгипту.

На розкопках працювали співробітники Інституту археології НАНУ, працівники музею та інших наукових установ. Нині колектив музейного закладу працює над реставрацією і описом експонатів із попередніх розкопок та готується до повторного експедиційного виїзду в Івківці, цього разу вже на розкопки поселення, жителі якого звели вищезгаданий курган-могильник.

Агітувала за країну-агресора

ОБЛАСНЕ управління Служби безпеки України викрило проросійську агітаторку. Встановлено, що зловмисниця у мережі Інтернет активно закликала до порушення територіальної цілісності держави.

Крім того, вона поширювала у соціальній мережі на власній сторінці пропагандистські замітки на підтримку політики РФ. Згідно з висновком судово-лінгвістичної експертизи, інформаційні матеріали містять публічні заклики до дій щодо змін меж території та державного кордону України.

Слідчі СБУ під процесуальним керівництвом Черкаської обласної прокуратури завершили досудове розслідування. Обвинувальний акт за ч. 1-ю ст. 110-ї (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу України скеровано до суду.