Вівторок, 13 липня 2021 року № 51 (19899)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19899/print.php?n=49313

  • Актуально

Спишуть без суду і слідства

Підготував

Антоній КОЛЯДА.

Іще наприкінці березня Міністерство юстиції оновило порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках та їх списання. Держорганам надали три місяці для підготовки до запровадження нової системи, і от вона почала діяти 6 липня.

ОТЖЕ, тепер банк зобов’язаний на запит державних чи приватних виконавців протягом однієї робочої години надати інформацію про наявність і стан рахунків боржника. Отже від початку провадження до виявлення та арешту активів минатиме доба. Далі банк має примусово списати суму заборгованості, яка підтверджена рішенням суду. Решта, якщо вона ще залишиться, перебуває у розпорядженні власника. Утім, сума до списання може перевищити розмір боргу (до неї можуть увійти виконавчий збір, штрафи і пені за прострочення тощо).

За інформацією платформи для роботи з відкритими даними opendatabot.ua, автоматизовано арештувати кошти можуть в осіб, які перебувають у Єдиному реєстрі боржників. Сьогодні у цьому списку понад 1,7 мільйона українців, котрі сукупно заборгували переважно за компослуги, несплачені штрафи за порушення ПДР, аліменти. Також слід знати, що арештувати кошти можуть і без рішення суду. Наприклад, заборгованість зі сплати дорожніх штрафів.

Згідно з наказом, банки повинні самі під’єднатися до системи автоматизованого арешту рахунків. Утім, вони поки що не поспішають це робити: приєдналися лише сім («ПриватБанк», «Ощадбанк», «Альфа-Банк», monobank), ще 44 — у тестовому режимі. Причина такого «саботажу» у неврегульованості питання арешту зарплатних, соціальних, пенсійних рахунків — тих, які чіпати не повинні б. Юристи кажуть, що на тлі кризи, пов’язаної з пандемією, спостерігається масове неповернення кредитів, особливо мікрофінансовим організаціям (сукупні борги за такими позиками за минулий рік сягнули майже 15 мільярдів гривень). І списувати кошти із зарплатних та пенсійних рахунків у цьому разі — вкрай загрозливе явище. Тож фінустанови й не квапляться приєднуватися до системи, щоб не порушувати права клієнтів, котрим буде ні за що жити. Крім того, дехто з експертів заявляє: в Україні працює багато приватних виконавців, які відкривають провадження за підробленими документами або за такими, що не відповідають вимогам.