Вівторок, 13 липня 2021 року № 51 (19899)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19899/print.php?n=49306

  • Забуттю не підлягає

Україну треба зберегти

Михайло ГУБАШ.

Днями два великі міста Донбасу — Краматорськ і Слов’янськ — відзначили сьому річницю визволення від проросійських бойовиків.

«СІМ років тому місто покинули злоба, відчай, страх і смерть, — написав кореспондент краматорського сайту «ОбщеЖитие». — Сім років Краматорськ живе мирним, повноцінним життям під прапором незалежної України».

Вранці на горі Карачун, яка стала своєрідним символом визволення, згадали кожного загиблого в боях за Слов’янськ і Краматорськ. Щоб над цими містами замайорів національний прапор, свої життя віддали 70 військовослужбовців і бійців добровольчих батальйонів.

Нагадаємо: обидва міста загони російських військових і місцеві найманці захопили 12 квітня 2014 року: спершу штурмували відділення міліції та СБУ, а потім узяли під контроль всі виїзди з населених пунктів.

Майже три місяці перебували вони в російській окупації. Аж поки 5 липня 2014 року під натиском українських військ бойовики не побігли зі Слов’янська; того ж дня передові сили Національної гвардії увійшли й до Краматорська.

У тому ж липні 2014-го, крім Слов’янська і Краматорська, українські війська звільнили від окупації ще кілька міст Донеччини: Дружківку і Бахмут — 6 липня, Костянтинівку — 7-го, Торецьк — 21-го, Авдіївку — 29 липня.

Відзначали сьому річницю визволення традиційно: урочистий мітинг, багатотисячна святкова хода, військовий парад, концерти з участю місцевої самодіяльності, виставки тощо. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто віддав своє життя за незалежність і територіальну цілісність України. У Слов’янську поклали квіти до могил українських воїнів — жителів громади. Першим відвідали кладовище на вул. Данила Галицького, де поховані старший сержант ЗСУ Микола Колосовський та старшина служби цивільного захисту Олег Бойцов. Наступним було кладовище «Північне», де поховані матрос ЗСУ Роман Напрягло та солдат ЗСУ Андрій Ременюк. Наприкінці пішли на кладовище смт Билбасівка, де поклали квіти до могили старшого матроса Сергія Майбороди. Місцем ушанування став і пам’ятний знак загиблим воїнам АТО біля Семенівки. Саме тут Україна втратила своїх перших героїв. Біля кожної могили та пам’ятного знака священнослужителі ПЦУ провели панахиди за загиблими.

Побував на Донеччині у ці дні й п’ятий президент України, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко. Він передав військовим партію обладнання на майже мільйон гривень.

У Слов’янську П. Порошенко вшанував пам’ять мужнього активіста, Героя України Володимира Рибака, який був закатований у квітні 2014 року російськими бойовиками.

«17 квітня 2014 року людина, яка народилася в місті Горлівка, захопленому російськими найманцями, не змогла терпіти, коли над його рідною Горлівкою збили український прапор і повісили ганчірку так званого ДНР. Він не злякався, відновив український прапор. Пан Володимир був схоплений прямо перед будинком культури «Стірол» у Горлівці, за 500 метрів од прапора, який він відновив», — нагадав Петро Порошенко.

Він наголосив, що саме в той час у Горлівку з концертом приїхав «95-й квартал». «95-й квартал» туди приїхав, як зазначено було в афіші, «хитати українську владу». Уявіть собі — російські найманці схоплюють Рибака, а тут же на сцені «95-й квартал» розхитує українську владу! — не стримував емоцій Петро Порошенко. — Ми зробимо все, щоб не дати людям, яким «какая разница», стерти пам’ять про українських героїв із серцем українців. Не дозволимо це зробити!».

У Краматорську Порошенко зустрівся з волонтерами та родинами загиблих воїнів. Він наголосив, що зробить усе, аби не допустити жодних референдумів щодо відділення Донбасу від України. «Ми не допустимо навіть постановки цього питання. Навіть думки такої не дозволимо! Для того щоб звільнити дві третини окупованого Донбасу, сім років тому Збройні сили, підрозділи Національної гвардії, волонтери, добровольці, герої вигнали російських найманців. Рівно сім років тому був визволений Слов’янськ. І вже за дві години я і моя команда були у Слов’янську. Хай би ті, хто хоче референдумів, побачили, з якими очима заручники вилазили із підвалів будівель СБУ та міськради», — висловив обурення п’ятий президент.

«Зараз ми маємо зберегти Україну так, як зберегли її сім років тому», — наголосив лідер «Європейської Солідарності».