П’ятниця, 26 березня 2021 року № 22 (19870)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19870/print.php?n=48377

  • Відповідає «Соняшник»

Скільки треба гелієвих кульок, щоб на них злетіти?

У cвіті дуже популярні повітряні кульки, які, щойно відпустиш нитку, стрімко здіймаються ввись. Так буває, коли їх наповнити газом гелієм, метаном, неоном або азотом, які легші за повітря.

Найчастіше використовують саме гелій, який у сім разів легший за повітря, не запалюється і нетоксичний. Для того щоб хоча б приблизно зрозуміти, скільки ж гелієвих кульок потрібно, щоб людина на них могла відірватись од землі, давайте спробуємо встановити, на що здатна одна кулька. Стандартна повітряна кулька має діаметр 25 сантиметрів і об’єм наповнення близько 8 літрів. Її фізична підйомна сила — трохи менша за 10 грамів. При цьому близько половини цієї підйомної сили доводиться на подолання ваги самої кульки і нитки. Отже, якщо експеримент уже для надійності проводити із запасом підйомної сили, то виходить, що предмет завважки 200 грамів зможе злетіти з допомогою близько п’ятдесяти куль.

А якщо йдеться про 70-кілограмового дорослого, то йому, щоби відірватись од землі, знадобиться 15 тисяч кульок. Така зв’язка-«куля» буде щонайменше 7 метрів заввишки — приблизно як двоповерховий котедж.

Утім, уточнимо, все ж навіть на такій велетенській зв’язці повітряних кульок доросла людина не зможе здійнятися дуже високо, щоб, будучи підхопленою потоками повітря, мандрувати світом. Ну хіба що низько «політає»-повисить отак якийсь час над землею. До того ж гелієві кульки (якщо їхню латексну поверхню не обробити спеціальним розчином) швидко, вже за кілька годин, починають здуватися. Це відбувається тому, що молекули гелію настільки малі, що проходять крізь мікропори в латексі, з якого зроблено кульку…