Вівторок, 9 лютого 2021 року № 10 (19858)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19858/print.php?n=47973

  • АПК

Осмії готові допомогти

Устина ГРЕЧАНЮК.

НА території Полтавської державної сільськогосподарської дослідної станції ім. М. І. Вавилова Інституту свинарства й агропромислового виробництва НААН живе популяція комах, про яких, можливо, і не всі чули. Це осмії — рід бджіл, які не є медоносами, але сприяють запиленню рослин, підвищуючи врожайність агрокультур. Головна їхня цінність у тому, що вони активізуються і починають збирати пилок напровесні, коли медоносні бджоли ще не вилетіли. Осмії запилюють усе, що цвіте, навіть за температури +5 градусів.

Кандидат біологічних наук пол­тавець Віктор Гукало, який займався проблематикою розведення цих комах, розповідає, що в радіусі п’ять кілометрів навколо станції щороку, яка погода не була б, кісточкові дають стабільно щедрі врожаї. Важливо, що осмія не конкурує з медоносною бджолою, тому що збирає не нектар, а пилок.

2010 року полтавські науковці одержали патент «Спосіб промислового розведення бджіл роду осмій». По корисних комах до них приїздили фермери з різних країн. А от в Україні великої зацікавленості до цього роду бджіл нема, хоча у світі їхня здатність до раннього запилювання активно використовується. Втім, кліматичні зміни, переконані полтавські дослідники, спонукатимуть фермерські господарства замислитись над доцільністю розведення осмій.