П’ятниця, 5 лютого 2021 року № 9 (19857)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19857/print.php?n=47956

  • Відповідає «Соняшник»

Який плазун найменший на планеті?

На сьогодні найменшим плазуном у світі серед відомих ученим є хамелеон виду Brookesia nana. Цю покриту лускою рептилію із родини ящірок, яка вилуплюється з яєць і наділена просто дивовижною здатністю змінювати забарвлення свого тіла відповідно до навколишнього середовища, до речі, зовсім нещодавно уперше виявили на острові Мадагаскар, розташованому в західній частині Індійського океану, біля східного узбережжя Африки. А пощастило зробити таке сенсаційне відкриття (ще б пак, у наш час украй рідко вдається виявити новий вид живих істот на планеті) німецьким дослідникам із державного зоологічного інституту Мюнхена, які вирушили на далекий острів в експедицію. Про свою знахідку вони повідомили у всесвітньому науковому журналі Scientific Reports.

Тільки уявіть: ці хамелеони розміром із людський ніготь. Так, довжина тіла дорослих самців щонайбільше сягає 13,5 мм. Хіба що самочки трохи більші, але ненабагато, всього на кілька міліметрів. Але всі вони виявилися просто неперевершеними маскувальниками. А ще вразили чіпкістю і силою своїх ну просто манюніх хвостів.

Названих ящірок, які навіть менші за наших польових коників-стрибунців, ще тільки належить детально описати і дослідити. І ця робота вже розпочалася, адже тепер треба занести про них дані до енциклопедій, різних природних довідників… А оскільки хамелеони-брукезійки мешкають у тих районах Мадагаскару, де нині активно вирубуються для потреб людей ліси, то вчені запропонували відразу присвоїти їм міжнародний статус виду, який перебуває на межі знищення.

Однак дослідники не планують зупинятися на відкриттях, а також хочуть надалі пізнавати еволюційні процеси тваринного світу Мадагаскару, який сьогодні просто вражає рослинним і тваринним різноманіттям.