П’ятниця, 27 листопада 2020 року № 91 (19839)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19839/print.php?n=47350

  • Природа і ми

Поступімося простором

Зенон МИХЛИК.

Чернівецька область.

У СЕЛІ Замостя Вижницького району єгер Берегометського лісомисливського господарства Дмитро Маглія разом із дружиною Марією вирощували у вольєрах 80 фазанів, а потім випустили їх. У дикій природі птахи добре прижилися і вивели пташенят.

Від літа обживають природне середовище фазани і в бучинах над Дністром — для відновлення їх популяції ДП «Хотинський лісгосп» придбало півсотні пернатих. Полювання на них заборонене, допоки їх чисельність не збільшиться у рази. До речі, гарний приклад подали мисливці Сторожинецького УТМР — у лісі біля села Костинці випустили на волю спеціально закуплених 200 молодих фазанів. Раніше, кажуть, вони там водилися, та перевелися.

На жаль, є види птахів, примножити популяцію яких у такий спосіб не вдасться. Окремі з них, стверджують орнітологи, почали зникати з другої половини минулого століття, коли розпочалось будівництво Дністровської ГАЕС, — разом із населеними пунктами були затоплені й місця їхнього постійного перебування. Наприклад, скелястий дрізд (у народі — кам’яний дрізд), який гніздувався на берегах Дністра, на Буковині взагалі не показувався від початку 1990-х років.

Рідкісним гостем у краї став орлан-білохвіст, але дослідники мають надію, що повернеться і звикне до нових умов. Тим паче, що клімат став м’якшим. А от руді шуліки, які не так давно селилися у Садгірському лісі поблизу Чернівців, таки зникли.

Місцеві орнітологи тривожаться, щоб така ж доля не спіткала й сиворакшу — птах перелітний, чи повернеться знову з вирію? І тетеруків майже не видно, хіба що можна зустріти їх на гірських полонинах.

Помітне зменшення кількості пернатих орнітологи пов’язують із тим, що у їхній простір усе більше втручаються люди.