Архів
Вівторок,
20 жовтня 2020 року

№ 80 (19828)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  Версія для друку          На головну
  • Запитання — відповідь

Право на земельний пай

Підготувала Надія ПРОЦКО.

«Поясніть, будь ласка, чому я не маю права на земельний пай, якщо 35 років пропрацював у селі начальником поштового відділення», — звертається з проханням Юхим Максимович Іщенко із с. Косарі Кам’янського району Черкаської області.

ВІДПОВІДНО до Указу Президента України від 08.08.1995 №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства (далі — КСП), сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, згідно зі списком, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

За Законом, список громадян, як додаток до державного акта, формується самим підприємством відповідно до статуту, розглядається і затверджується загальними зборами членів підприємства, підписується головою сільськогосподарського підприємства та головою місцевої ради. Тобто головним критерієм для одержання права на земельну частку (пай) є факт членства громадянина в КСП на момент реєстрації державного акта на право колективної власності на землю. Таким чином, члени колгоспів, а також пенсіонери, які раніше працювали на сільськогосподарських підприємствах, отримали земельні паї, а чимала група селян, серед яких учителі, медики, працівники культури, пожежної охорони, поштарі, дільничні, були позбавлені такого права.

Необхідно зазначити, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат, виданий районною (міською) державною адміністрацією. Крім того, документами, що посвідчують це право, також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай); трудова книжка члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства чи нотаріально засвідчена виписка з неї.

До переліку осіб, які мають право на земельну частку (пай), належать:

— колишні члени КСП, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, згідно зі списком, що додається до державного акта на право колективної власності на землю;

— громадяни — спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом;

громадяни та юридичні особи України, які, відповідно до законодавства України, набули право на земельну частку (пай);

— громадяни України, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов’язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості.

Іноді виникають ситуації, коли людина мала право на земельну частку (пай), але за життя не оформила сертифіката, була помилково не внесена або безпідставно вилучена зі списку, доданого до державного акта на право колективної власності на землю відповідного КСП. У таких випадках право спадкоємців на земельну частку (пай), а також позови громадян, пов’язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути встановлені в судовому порядку. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, РДА, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі.

Оскільки редакції достеменно не відома інформація щодо вашого, Юхиме Максимовичу, членства в КСП, радимо звернутися з позовною заявою про визнання права власності на земельну ділянку (пай) до суду, але зауважуємо, що при розгляді справи він насамперед з’ясує, чи були ви членом КСП на час реєстрації державного акта на право колективної власності на землю та чи вносились до списку осіб, що додається до відповідного державного акта.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Борги загрожують зимівлі
Читати
Нові правила затверджено
Читати
Стійкий духом
Читати
Як в Iталії навесні
Читати
Співпраця через лазівки
Читати
Живемо кволо і мало
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове