П’ятниця, 2 жовтня 2020 року № 75 (19823)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19823/print.php?n=46829

Перната розбійниця

Михайло
ХАЩІВСЬКИЙ-ГУЙ,

орнітолог.

СЬОГОДНІ чудова погода. Беру бінокль, вудочку і йду ловити карасів. А ще спостерігати пернату фауну. Там, в очереті, люблять гніздитися дикі качки — крижні. В Україні вони є на всій території, крім гірських районів Криму і Карпат. У природі поводяться як свійські качки. Розміром, польотом і хриплим краканням дуже відрізняються від інших видів річкових качок. Крижень — цінний мисливський птах.

Якось, закидаючи чотириметрову вудку, я злякав птаху (самку), яка сиділа на восьми світло-зелених яйцях. Гніздо було вимощене м’якими стеблами, листям і власним качиним пухом. Через тиждень я знову пішов на рибалку. Підійшовши до свого риболовецького місця, помітив, як із заростей очерету піднялася на крило сіра ворона. Проліз далі в очеретяні джунглі і побачив порожнє гніздо. Ворона-розбійниця поїла всі яйця у кладці.

Ворона сіра (ґава) їсть не тільки качині яйця, а й пташенят. Живиться також рослинною їжею: зерном, горіхами... Вона в природі перната розбійниця. Часто ловить молодих зайченят, завдаючи шкоди мисливському господарству. Отже, чисельність ворон слід регулювати. Але в жодному разі не можна винищувати. Бо ворони приносять і користь. Знищують гризунів і комах-шкідників.

Ворона сіра в Україні — звичайний, досить численний, осілий, частково кочовий птах. Тримається в лісах, лісосмугах і в межах населених пунктів.

Голос — хрипле і досить гучне «карр-карр». Гнізда з гілок мостить на деревах. Повна кладка — п’ять зелених із темними крапками яєць. Насиджує переважно самка 17 днів. Пташенята залишаються в гнізді близько 35 днів.