П’ятниця, 10 липня 2020 року № 51 (19799)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19799/print.php?n=46044

  • Відповідає «Соняшник»

Чому кавун усередині червоний

Запитання цілком слушне, адже у диких предків нашого «одомашненого» кавуна — велетенської за розміром ягоди (а кавун, за визначенням ботаніків, — це саме ягода, аж ніяк не баштанний овоч, як, приміром, гарбуз) — м’якоть не червона, а біла, жовтувата або ледь-ледь рожевувата. Саме такі дикі плоди завбільшки з тенісний м’ячик і донині у великій кількості виростають на просторах Південної Африки, яка вважається батьківщиною кавуна. У пустелях Наміб і Калахарі ця рослина займає велетенські площі і є кормом для тварин.

Як культурну рослину кавун почали вирощувати ще понад чотири тисячі років тому. Ймовірно, для стародавніх баштанників плоди з рожевуватою м’якоттю мали вигляд привабливіший, тож вони зайнялися їхньою цілеспрямованою селекцією. Червоний колір серцевини забезпечується високим умістом у ній так званих каротиноїдних червоних пігментів, передовсім лікопену. А позаяк накопичення лікопену і цукру в кавуні відбувається одночасно, то й колір м’якоті став ще й зручним індикатором його стиглості.

Щоправда, вже в наші дні селекціонери вивели понад тисячу нових видів кавунів. Окрім звичних українцям смугастих плодів із червоною м’якоттю, вже є кавуни з м’якоттю і бузково-малинового, і жовтого, і яскраво-помаранчевого, і білого кольорів, є взагалі без насіння і навіть із чорною їстівною шкіркою. Останні вирощені в Японії і наразі найдорожчі. За один чорний кавун завбільшки з футбольний м’яч доведеться викласти близько 250 доларів (6,6 тисячі гривень на наші гроші). Вигадливі фермери вже почали вирощувати і квадратні, бо така форма найзручніша для зберігання у холодильнику… І всі ці кавуни — солодкі соковиті ягоди, які сьогодні смакують народам усього світу.