Середа, 10 червня 2020 року № 42 (19790)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19790/print.php?n=45746

Майже нездоланні садові мурахи

ЦІ ПРЕДСТАВНИКИ комашиного царства особливо активно розмножуються в сухому середовищі. Втім, і нині, коли пройшли дощики, їх повно. Ненажерливе сімейство надзвичайно плідне. Щойно пригріє сонечко, вони активізуються аж-аж. Винищити їх непросто. Тому й боротьба з ними відбувається зі змінним успіхом.

Класичний варіант винищення мурах — облаштування годівниць зі старим варенням, присмаченим борною кислотою. Вона для мурашок — отрута, і багато їх гине. Проте якщо обмежитися лише цим способом, то комахи швидко відновлять колишню чисельність і знову будуть розносити попелиць по всій ділянці.

Дехто поливає мурашники окропом. Це можна робити там, де не ростуть культурні рослин. Однак матка-королева, найімовірніше, виявиться поза досяжністю гарячої води і буде продовжувати давати численне потомство.

Деякі садівники застосовують полин. Його або залишають рости на грядках, або рвуть на пустирях і розкладають у міжряддях. Мурахи не дуже люблять запах полину і можуть піти до сусідів. Майте на увазі: полин схильний утворювати потужні зарості, пригнічуючи ріст овочів, тому другий варіант правильніший.

Можна просто посипати мурашники хлорним вапном. Це посприяє їх переселенню з ділянки, а якщо вчасно боротися з попелицею — підірве кормову базу мурашника і завдасть по ньому непрямого удару.

Також мурах можна знищувати з допомогою отруєного мисливського пояса. Для цього беруть шматки синтепону, змочують їх у розчині спеціальної магазинної отрути і прив’язують на стовбури плодових дерев. Мурахи гинуть від отрути, як і багато шкідників, що подорожують пішки. Дадуть ефект клейові пояси (скажімо, з клеєм «Захисник»).

Народні засоби серйозно програють промисловим, які, потрапивши в мурашник, можуть дістатися матки.

Серед останніх є досить безпечні для людини, тому повністю від них відмовлятися недоцільно.

Вибираючи хімпрепарат, слід знати, що назв багато, а діючих речовин, які безпосередньо вбивають мурах, — дві. Це діазинон і хлорпирифос. Працюють вони від двох-трьох тижнів до одного-двох місяців і можуть суттєво підірвати чисельність мурашника.