Архів
П’ятниця,
27 березня 2020 року

№ 23 (19771)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:КриницяНаша пошта
  Версія для друку          На головну

Надзвичайна ситуація. Що далі?

25 березня уряд продовжив дію карантину до 24 квітня і водночас упровадив на 30 діб по всій території країни режим надзвичайної ситуації. Не плутати з режимом надзвичайного стану, коли можливе обмеження конституційних прав громадян. Нинішній «режим надзвичайної ситуації» насамперед передбачає більші повноваження для правоохоронних та владних органів.

 

ВОДНОЧАС знято заборону, накладену на початку карантину, з таких видів діяльності — гуртова торгівля харчовими продуктами, ветеринарними препаратами та кормами для тварин, ветеринарна практика, продаж пестицидів і агрохімікатів, а також насіння, саджанців і посівних матеріалів.

Крім того, з 27 березня у державі закриваються всі кордони на виїзд. Потрапити в Україну після цієї дати можна буде лише пішки або на автомобілі…

Тим часом число інфікованих коронавірусом у нас продовжує зростати. На час, коли верстався номер газети, пацієнти з позитивними тестами на COVID-19 були виявлені вже в 16 областях і в столиці. Їх загалом 156. Більшість хворих — люди, які нещодавно повернулися з європейських країн, а також Австралії, ОАЕ, Єгипту та Ізраїлю. Проте почало стрімко зростати число інфікованих серед тих, хто із ними контактував.

На теренах нашої держави географія поширення коронавірусу така: Чернівецька область — 42 випадки (один летальний), Київ — 34, Київська область — 24 (за кількістю хворих лідирує Обухівський район, де заразилося 13 осіб), Івано-Франківщина — 16 (два летальні); Тернопільщина — 15 (один летальний), Запоріжжя — сім, Одещина — чотири, Дніпропетровщина, Житомирщина, Львівщина, Черкащина, Волинь — по двоє (на Житомищині один із них летальний), Донеччина, Вінниччина, Луганщина, Сумщина, Херсонщина — по одному.

При цьому у медзакладах гостро бракує масок, рукавичок і спецхалатів. Тому, щоб якось захистити себе, медикам доводиться власним коштом їх добувати в умовах дефіциту або навіть шити самим.

Бракує слів, щоб дати оцінку цій ситуації! Запитання до Президента, як до глави Координаційної ради з подолання епідемії: що зроблено на вже другому тижні жорсткого карантину, аби для медиків були закуплені маски і халати? Іще 31 січня Президент Зеленський доручив розробити Національний план протиепідемічних заходів реагування на розповсюдження коронавірусу і відповідний штаб в уряді. То де ж від них реальна віддача? Де держрезерв? Де резервний фонд Кабміну? Куди, зрештою, зник спирт для антисептиків, котрий виробляє державний концерн «Укрспирт»? Годі ховатися за звітною статистикою — потрібна доповідь про свою роботу і про найстрашнішу загрозу — зараження самих наших рятувальників.

І все скидається на те, що найближчими тижнями ситуація із поширенням коронавірусу тільки погіршуватиметься. Адже впродовж останніх десяти діб в Україну з-за кордону за сприяння дипломатичних установ повернулися майже 83 тисячі наших співвітчизників. Багато хто з них прилетіли чи прибули потягами якраз із тих країн, де лютує небезпечна інфекція. На жаль, не всі вони наразі дотримуються жорстких карантинних заходів, себто перебувають у добровільній ізоляції. Так, соціальні мережі обурив випадок, коли мешканець Шостки, що на Сумщині, приїхав із Німеччини й буквально наступного ж дня почав працювати таксистом. У місті — скандал.

У ЦІЛОМУ Ж у світі більшою чи меншою мірою на карантині перебуває вже чверть населення нашої планети, яке загалом становить 7,8 мільярда. За даними «Worldometers», від початку пандемії COVID-19 у світі зафіксовано 423 тисячі випадків зараження ним, з них 20 643 летальні й 120889 осіб одужали. Зокрема, кількість загиблих в Іспанії 26 березня сягнула 4,7 тисячі. За цим показником вона вже випередила Китай і вийшла на друге місце у світі після Італії, де коронавірус забрав життя понад 7 тисяч громадян і де загальне число уражених сягнуло 75 тисяч. У США вже зареєстровано 61 тисячу випадків ураження…

Поки що у 77 країнах і територіях не зареєстровано жодного факту захворювання, а ще у 55 — до 10 випадків…

МОЗ закликає: за перших симптомів респіраторного захворювання неодмінно зателефонуйте своєму сімейному лікареві. Залишайтеся вдома! Це найпевніший спосіб убезпечити себе від інфікування.

Олена КОЩЕНКО.

 

Серед уражених — медики

СТАНОМ на ранок 26 березня лабораторно підтверджено, що в Тернопільській області заражені коронавірусом 15 осіб. Тривожить, що серед них чотири медичні працівники. І всі працюють у Монастириському районі, який наразі вважається основним джерелом поширення небезпечної інфекції: два сімейні лікарі, лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги і лікар райлікарні.

Ці випадки можуть свідчити про низький рівень особистої безпеки медиків перед СOVID-19. За словами голови Монастириської районної ради Володимира Данилюка, «на первинці залишилося два одноразові захисні костюми (на два виклики). На всю лікарню — 15. Замовили в сусідній області пошити по 25 багаторазових костюмів — на первинку і лікарню. Чекаємо, може, щось централізовано дадуть. Тестів іще немає, зразки аналізів відвозимо в Тернопіль. На район — два кисневі концентратори і один апарат штучної вентиляції легенів. Сконцентрували кошти, щоб купити ще один-два апарати, однак їх ніде немає в наявності».

Напередодні Монастириський районний штаб із боротьби з коронавірусом заборонив мешканцям сіл Швейків і Ковалівка, де були зафіксовані перші носії інфекції (одного з них лікарі не змогли урятувати), полишати свої оселі без нагальної потреби. Однак цього, вочевидь, замало.

Зенон МИХЛИК.

Тернопільська область.

 

Львів без запаху кави

У ТРЕТІЙ декаді березня новий вірус прийшов і на Львівщину, зокрема до обласного центру. Точніше, він приїхав сюди з мешканцем міста Лева, який повернувся з Німеччини. А 22 березня стало відомо, що ще один привезла львів’янка з Австрії… А загалом в області станом на 26 березня підозрюють понад 140 людей, 54 з яких перебувають вдома на ізоляції. Стан 53-х пацієнтів, які перебувають у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні, — загалом підготовлено лише у Львові вісім медичних закладів для хворих на коронавірус — середньої важкості або близький до задовільного.

В області оголосили надзвичайну ситуацію і посилили запобіжні та заборонні заходи, запроваджені від початку карантину. Мабуть, з огляду на те, що з медичним забезпеченням — серйозні проблеми. Що казати про звичайних людей, коли брак масок, спеціальних захисних костюмів, антисептиків відчувають навіть лікарі, котрих, за їхнім же висловом, кидають з голими руками на коронавірусну амбразуру…

Панічні й ажіотажні настрої на Львівщині значною мірою спричинені недовірою до влади. Її звинувачують у некомпетентності, корупції, невмінні вибудувати логістичний ланцюжок у випадку з пандемією…

Кілька днів тому на територію області масово стали повертатися заробітчани. Знову ажіотаж! Зокрема на кордоні. Спритні ділки почали правити з них по 50-100 доларів за перевезення. А тут ще поліцейські повідомили про зловмисників, які вимагали гроші з тих, хто повернувсь із заробітків. У цієї «шайки» вилучили 50 тисяч доларів готівки. Це кошти, які витрушували із заробітчан шляхом погроз, шантажу та фізичного насильства…

Подібні факти не сприяють атмосфері спокою в області. Тривоги додало й те, що почали рости ціни на товари першої необхідності в продуктових крамницях, супермаркетах…

Водночас Львів і значно спорожнів. Площа Ринок, на якій завжди пахло кавою і гудів мурашник туристів, нині може похвалитися хіба що кам’яними скульптурами Діани і Нептуна… Це тяжкий бюджетний удар для Львова, для малих і середніх підприємців. Та й у всій області картина подібна. Лиш де-не-де зустрінеш людей біля аптеки, продуктової крамниці, частіше на зупинці… Майже нема їх у храмах. Парафіяни дослухалися закликів влади та церковного кліру дивитися та слухати службу Божу через трансляцію на телебаченні, по радіо чи онлайн.

Ще в умовах карантину введено обмеження на перевезення в громадському транспорті. Скасовано пільги для пенсіонерів на безкоштовний проїзд. Заборонені приміські та міжміські сполучення. Втім, для медиків, рятувальників, поліції, працівників інших служб організовано окрему доставку на роботу. Закриті школи і дитячі садки…

Молодь вся у масках. Літні люди менш «озброєні». Не всяк може цю маску придбати, а дехто скептично махає на все рукою: мовляв, не те пережили, перебудемо й цю біду…

Проте енергійні люди не опускають рук. З ініціативи народного депутата попереднього скликання Ігоря Васюника створено гарячу лінію. Консультації мешканцям надають кваліфіковані медики, соціальні працівники…

Фонд Петра Порошенка передав першу партію реанімаційного обладнання і медичної апаратури для Львівського обласного госпіталю інвалідів війн та репресованих імені Юрія Липи…

Ігор ТАБІНСЬКИЙ.

Львівська область.

 

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Без урізання не обійдеться
Читати
«Епоха бідності» ще попереду...
Читати
Допоможуть із доставкою
Читати
Перед хворобою всі рівні
Читати
Кому карантин на руку
Читати
Мінімум із 2016 року
Читати
Не тільки гречка популярна
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове