Вівторок, 17 березня 2020 року № 20 (19768)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19768/print.php?n=45003

  • Є така недуга

Куди шия поверне

Володимир ГУРТОВИЙ,

лікар нетрадиційної медицини.

НЕВРОЛОГІЧНЕ захворювання — спастична кривошия, або цервікальна дистонія, — характеризується патологічною поставою голови та шиї внаслідок спазму м’язів шиї, що може супроводжуватися тремтінням голови.

Важливу роль в оздоровленні відіграє лікувальна фізкультура з масажем та спеціальними вправами. У більшості хворих, які пройшли такий курс лікування, ущільнення й напруження м’язів значно зменшуються або й зовсім зникають. Процедура може тривати від 30 хвилин до двох годин, проводити її треба двічі-тричі на день.

У комплексному лікуванні, до якого входить і медикаментозна терапія, провідне місце посідає масаж. Його слід робити, лежачи на спині. Для розслаблення масажованого м’яза голова має бути нахилена в бік кривошиї. Уражений м’яз масажувати лагідно, пластично, ніжно погладжуючи та розтираючи у поєднанні з вібрацією.

Подушечками пальців потрібно погладжувати від вуха до ключиці, затим легенько постукувати по м’язу і знову його погладжувати. Можна, легенько обхопивши м’яз пальцями по обидва боки, дуже ніжно похитувати його або, поклавши на м’яз третій і другий пальці (долонною поверхнею), робити легкі, часті коливальні (вібраційні) рухи.

Масажні рухи роблять від середини м’яза до протилежних його кінців із подальшим погладжуванням його вже від вуха до ключиці. М’язи дуже ніжно злегка розтягують.

Те місце, де м’яз потовщений, тобто де відбуваються рубцеві зміни, треба дуже лагідно й пластично погладжувати, розтирати, легенько розтягувати, розминати і знову погладжувати, а потім повторно масажувати весь м’яз за описаною вище методикою. Ефективність оздоровлення підвищує масаж м’яза в теплій воді (+36°С), який слід робити, лежачи у ванні.

Одночасно варто зміцнювати м’язи шиї з протилежного, «здорового», боку, бо вони розтягнені, ослаблені, а також м’язи обличчя, грудей, надпліччя, спини. Для цього роблять легке погладжування, розтирання, знову погладжування, точковий масаж шиї, погладжування, ніжне розминання й знову погладжування.

Обов’язковою умовою успішного комплексного лікування цього захворювання є правильне (осьове) укладання не тільки голови, а й усього тулуба відносно голови. Але це має робити лікар-реабілітолог, фізіотерапевт, невролог чи хтось із підготовлених фахівцями близьких. На початку процедури обабіч уздовж тулуба хворого кладуть торбинки з піском або скатані байкові ковдри від пахв до колін.

За скошеності потилиці, коли людина тримає голову на одному й тому ж боці, з метою профілактики вторинної кривошиї проводять таке ж коригувальне вкладання, як і за м’язової кривошиї. Таким чином, голові й тулубу укладанням надається симетричне, осьове положення.

1. Початкове положення (п.п.) — лежачи спиною на напівжорсткому матраці без подушки. Іноді під голову кладуть складену вчетверо лляну пелюшку. Світло має бути з боку кривошиї.

2. П.п. — лежачи на спині. Вкладають голову, шию, тулуб пацієнта в серединне (осьове) положення за допомогою гумового кільця, обгорненого лляною тканиною, покладеного під потилицю, або торбинок із піском (сіллю), зашитих у м’яку матерію, із наволочкою (вони з’єднані перемичкою з тканини). Ці торбинки кладуть на ліжку чи обабіч голови або з боку кривошиї (на надпліччях).

Для правильного розташування голови можна також використовувати «бублик», зроблений із бавовняної тканини за розміром потилиці пацієнта.