Архів
П’ятниця,
27 вересня 2019 року

№ 76 (19723)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта

Добрий господар

Добірку підготувала Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Квашений виноград

ТРИЛІТРОВУ банку заповнюють до плічок ягодами винограду твердих сортів і заливають холодним маринадом із розрахунку 40 г солі, 50 г цукру, столова ложка гірчичного порошку на літр води. В банку додають по кілька штук гвоздики та горошин чорного перцю. Банку накривають марлею і залишають на кілька тижнів за кімнатної температури. Як тільки розсіл помутніє, виноград готовий до вживання. Банки закривають щільними кришками і ставлять у погріб.

Версія для друку          До списку статтей

ЯКОСЬ непомітно спекотні дні змінилися холодними, і багато хто вже почав опалювати хату. А позаяк більшість нині через дорожнечу газу обігріває помешкання твердим паливом, то й поговоримо про правильну експлуатацію груби, аби вона давала стале й надійне тепло. Висновок із чималого матеріалу такий: погано гріють ті груби, за якими неналежно доглядають. А ми не можемо собі цього дозволити, бо й дрова та вугілля недешеві.

Також порушимо питання способів укриття винограду на зиму в різних регіонах, особливий акцент зробивши на північних. Чим краще не укривати взагалі; які матеріали натомість убережуть лози від випрівання, морозу, плісняви і плямистого некрозу — ось про що піде мова.

І третій матеріал із ряду підготовчих до зими — облаштування затишного курника. Аби не збулась приказка, що поки півень в одне пікантне місце не клюне, чоловік не зробить.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове