Вівторок, 28 травня 2019 року № 42 (19689)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19689/print.php?n=42392

Нові старі обличчя

Михайло ГУБАШ.

Мал. О. Кохана.

Минулого тижня Володимир Зеленський підписав цілу низку указів про кадрові призначення. Цього з нетерпінням чекали не тільки прибічники новообраного Президента, а і його, скажімо так, супротивники з протилежного політичного табору. Відразу після оприлюднення цих указів у суспільстві розгорілася дискусія стосовно «новизни» й фаховості новопризначених чиновників найвищого рангу.

Я НЕ СХИЛЬНИЙ критикувати будь-яку людину на будь-якій посаді ще до того, як вона ввійде у курс справ і визначиться з пріоритетами своєї діяльності на основі ознайомлення з реальним станом речей. Недарма ж вигадали і ввели у практику таке поняття, як перші «сто днів», і т.п. Тому на передчасну критику нового Президента відповідав: «Годі вже, хлопці. Дайте йому хоч трохи попрацювати. Тоді й побачимо, що до чого». Але…

Не секрет, що українські громадяни, які на виборах віддали свій голос за «Зе!», сподівалися побачити серед нових керівників держави не просто «нові» обличчя, а справжніх фахівців у тій чи іншій сфері діяльності. Та ще й не пов’язаних зі скандальним перебуванням у владі при кількох «папєрєдніках». А таких — чесних, висококваліфікованих і порядних фахівців-патріотів, як стверджували експерти, критикуючи кадрову політику екс-президента Порошенка, в Україні чимало. Тож і була надія, що саме такі люди обіймуть найвищі державні посади. Тим паче що, будучи кандидатом у президенти, Володимир Зеленський у своїй передвиборній програмі, серед іншого, стверджував: «Мрію про таку Україну, де підставою призначення на посаду стають розум, освіта, талант і совість, а не те, що разом хрестили дітей».

Тому-то перші кадрові призначення нового Президента, м’яко кажучи, здивували українське суспільство. Принаймні ту його частину, яка була налаштована оптимістично. На посади призначаються або люди з епохи Януковича, або особи, які не мають жодного стосунку до державного будівництва. Не можна ж уважати таким розбудову «95-го кварталу»…

Міркуйте самі. Новим главою Адміністрації Президента призначено юриста Андрія Богдана, якого пов’язують з олігархом Ігорем Коломойським і який підпадає під дію закону про люстрацію, оскільки працював в уряді Миколи Азарова. Перший заступник глави АП — виконавчий директор «Кварталу» Сергій Трофімов. Заступник глави АП Кирило Тимошенко — керівник продюсерської компанії GoodMedia, яка займалася всім медійним супроводом кампанії Зеленського. Ще одним із заступників чільника АП став сценарист серіалу «Слуга народу» Юрій Костюк. Таку ж посаду обійняв Руслан Рябошапка, який з 2011 року працював в одному з департаментів Кабміну Азарова і, за інформацією ЗМІ, тісно пов’язаний з Андрієм Богданом. За словами Р. Рябошапки, секретарем РНБО В. Зеленський призначив екс-міністра фінансів Олександра Данилюка, хоча відповідний указ на сайті АП ще не опубліковано. Першим помічником Президента став давній товариш Зеленського і співзасновник «Студії «Квартал 95» Сергій Шефір. Радником Президента призначено Михайла Федорова — власника діджітал-агентства SMMSTUDIOК, одним із клієнтів якого був «Концерт-Квартал». Першим заступником голови Служби безпеки України — начальником Головного управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю ЦУ СБУ став Іван Баканов — керівник ТОВ «Студія Квартал 95» і лідер партії «Слуга народу»…

Гадаю, цього досить, і далі можна не продовжувати. Кожен може зробити власні висновки. А ось до яких дійшов відомий політичний експерт і правозахисник Михайло Чаплига, який, до речі, раніше доволі толерантно і навіть із симпатією ставився до новообраного Президента. У дописі в соцмережі він у притаманній йому іронічній манері, зокрема, зазначив: «Жодних «нових облич». Всі, кого звільнили за фахову непридатність із Мін’юсту часів Януковича, в повному обсязі у Зеленського. Данилюк на РНБО? Ну, звісно! Потрібно ж якось систематизувати торгівлю Батьківщиною (земля, митниця, газова труба) в інтересах зовнішніх власників країни… З точки зору перерозподілу власності «папєрєдніков» (як це зробили «папєрєдніки» з «папєрєдніками»), Зеленський кадрово вчинив абсолютно грамотно. Шкода, що (інтересів. — Ред.) народу в цьому всьому не проглядається. Після таких призначень розглядати Зеленського як «романтика» більше не варто. Тепер це піратське судно… таке ж, як і всі попередні та існуючі нині… З піратами прийнято чинити по-піратськи, навіть якщо вони в овечій шкурі. Нічого доброго від «нової» команди не очікую. А ось Рада завтра скоріш за все покаже йому дулю…»

Останнє «пророцтво» політолога збулось. Нагадаємо, у середу, 22 травня, Верховна Рада не проголосувала за зміни до закону про вибори народних депутатів, на чому наполягав В. Зеленський. У парламенті навіть не знайшлося голосів, аби внести його законопроект до порядку денного позачергового засідання — «за» проголосували лише 92 депутати.

Дуже не хотілося б, аби збулися й інші суб’єктивні висновки цього експерта-«пророка»…