П’ятниця, 24 травня 2019 року № 41 (19688)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19688/print.php?n=42366

Справи пенсійні

На запитання «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.

 

«Я народилася в червні 1962-го, маю 31 рік страхового стажу, виховала трьох дітей. У якому віці я матиму право на пенсію за віком?»

Ганна ПІДЛУЖНА.

с. Заміхів

Новоушицького району

Хмельницької області.

 

ВІДПОВІДНО до абзацу першого статті 26-ї Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу не менш як 15 років по 31 грудня 2017-го.

Із 2018-го право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності страхового стажу від 25 до 35 років (2018-го — 25 років, 2019-го — 26 і т. д., 2028-го — 35 років).

Ви досягнете пенсійного віку 60 років 2022-го. Необхідний страховий стаж для вас становить не менш як 29 років.

Отже, за наявності 31 року страхового стажу права на пенсію за віком ви набудете після досягнення 60 років.

Чинне законодавство не передбачає призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку матерям, які народили трьох дітей.

Одночасно повідомляємо, що за період до 01.01.2005 р. час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми до досягнення кожною дитиною трирічного віку зараховують до страхового стажу на підставі записів у трудовій книжці та свідоцтв про народження дітей. Із 01.01.2005 р. до страхового стажу зараховують період отримання допомоги для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомоги при народженні дитини на підставі даних системи персоніфікованого обліку.

 

«Мені 19 років. Одержую пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначену відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Із 1 вересня 2017-го навчаюсь в університеті за денною формою навчання. Нинішнього року планую змінити форму навчання на заочну. Чи матиму я право під час навчання на заочній формі на одержання пенсії у зв’язку з втратою годувальника?»

Лариса БЛЕКОТА.

с. Северинівка

Жмеринського району

Вінницької області.

 

СТАТТЕЮ 30-ю Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» визначено право на отримання пенсії у разі втрати годувальника вихованців, учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, які навчаються за денною формою навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не більш як до досягнення ними 23 років. Діти-сироти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Отже, під час навчання за заочною формою пенсію в разі втрати годувальника студентам не виплачують.