Вівторок, 26 березня 2019 року № 24 (19671)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19671/print.php?n=41793

  • АПК

Загроза кілійському рису

Олександр
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ.

Одеська область.

Ледь не удвічі цього року подорожчав кіловат електроенергії, що використовується на поливі рисових чеків. Так вирішила Національна комісія з регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), скасувавши для юридичних осіб так званий нічний тариф.

ПІСЛЯ втрати Криму у нас із рисом і так не все гаразд. А тут іще ось такий сюрприз! «З кожним роком вирощувати цю культуру стає дедалі важче, — розповідає місцевим ЗМІ В’ячеслав Чернявський, керівник ТОВ «Рис Бессарабії», що у Кілійському районі. — За один сезон на обробіток рису на одному гектарі потрібно до 24 тис. кубів води. Плюс до визначених нам трьох грн ще вісім копійок за куб треба платити Кілійському управлінню водного господарства. Я вже мовчу про те, що там років 40-50 не змінювалося обладнання і насоси дуже енергоємні. Замінити ж їх хронічно не знаходиться коштів. Ну а загалом варто нагадати: якщо в обробіток гектара посівів інших зернових треба вкласти близько 10 тис. грн, то рис вимагає вшестеро більше».

От і задумаймося: яка ж ціна на кілійський рис буде завтра?

Фермери області написали звернення до НКРЕКП, до голови Одеської облради, голови Одеської обласної державної адміністрації та до Президента України. Готується лист і до Верховної Ради. Якщо не вийде вирішити проблему нагорі, певні кошти для часткової компенсації витрат на електроенергію зможуть відшукати в обласному бюджеті. Тим часом аграрії Одещини мають на меті суттєво скоротити посіви рису. Вони поступово переходять на кукурудзу. А це небезпечний дзвінок: якщо економічна політика в Україні не зміниться, то рисова культура в країні ризикує виродитися. Важливо й інше. Зникнення цього напряму в сільському господарстві стане не єдиною бідою, адже вслід за цим без постійного опріснення назавжди будуть втрачені тисячі гектарів родючої землі. Колишні рисові плантації перетворяться на солончаки.