Вівторок, 12 лютого 2019 року № 12 (19659)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19659/print.php?n=41418

  • Гаряча тема

Правила виклику «швидкої» не змінилися

Підготувала
Лариса ПИЛИПЕНКО.

Останнім часом у інформпросторі розповсюджується новина, що начебто в Україні вступили в дію нові правила виклику «швидкої допомоги», згідно з якими вона виїжджає лише на обмежену кількість викликів. У зв’язку із цим МОЗ України оприлюднив офіційну заяву. Ось її зміст.

«УСЕ ЧАСТІШЕ поширюється інформація, що начебто з 1 січня 2019 року в Україні діють нові правила виклику екстреної допомоги, — йдеться у повідомленні МОЗ. — Зокрема, стверджується, що екстрену допомогу розділили на швидку та невідкладну і викликати ці служби необхідно за різними номерами телефонів — 103 і 112 відповідно. Спростовуємо цю неправдиву інформацію, розповсюдження якої є особливо небезпечним. Адже це вводить в оману українців щодо шляхів звернення за необхідною медичною допомогою і може стати причиною самолікування та настання тяжких наслідків для здоров’я».

Медичне відомство у своїй заяві наголошує: правила виклику екстреної медичної допомоги затверджені Наказом МОЗ від 1 червня 2009 року №370. Зміни до цього нормативного акта не вносились, він є чинним на сьогодні, і саме ним керуються диспетчери «швидкої допомоги», приймаючи виклики.

Бригади «швидкої» надають допомогу у випадках, коли існує безпосередня загроза життю та здоров’ю людини. Існує перелік симптомів, які можуть свідчити про необхідність екстреної допомоги. Це, наприклад, раптовий розлад дихання, знепритомнення, біль у ділянці серця, значна зовнішня кровотеча тощо. У таких випадках необхідно викликати «швидку допомогу» за єдиним номером 103. Бригада екстреної медичної допомоги має прибути на місце події у містах протягом 10 хвилин, у населених пунктах поза межами міста — протягом 20 хвилин із моменту надходження звернення до диспетчера.

Так звана служба невідкладної допомоги є однією з опцій надання медичної допомоги вдома у пацієнта. Рішення про її створення та підтримку приймає місцева влада. В тих регіонах, де вона працює, є окремі номери, за якими можна викликати медиків або скористатись переадресацією виклику з номеру 103. Зазвичай це місцеві номери і в жодному разі не номер 112. Крім того, якщо йдеться про неекстрений виклик у робочий час медичного закладу первинної допомоги, можна звернутись до свого сімейного лікаря.

Якщо на регіональному рівні не визначено механізм надання медичної допомоги в неекстрених випадках, до таких пацієнтів виїжджають бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги протягом години з моменту отримання звернення. Наприклад, ідеться про такі стани, які не загрожують життю, як незначне підвищення температури чи тиску без додаткових симптомів, випадки загострення хронічних хвороб тощо.