П’ятниця, 25 січня 2019 року № 7 (19654)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19654/print.php?n=41267

Як кого кличуть

ЗАЛЕЖНО від віку та фізіологічного стану тварин називають по-різному: вагітну самку великої рогатої худоби — тільною, кобилу — жеребною, козу — сукізною (кітною), свиню — поросною, вівцю — суягною (кітною), кролематку — сукрільною. Пологи в корови називають отеленням, в кози — козлінням (окотом), овечки — ягнінням (окотом), свині — опоросом, кролиці — окролом, у кобили — вижеребненням.

Молодняк залежно від виду тварин називають телятами (від народження до 6 місяців), ягнятами (до півтора року), козенятами (до 6 місяців), лошатами (до 3 років), поросятами (до 4 місяців), кроленятами.

Молодняком називають особин різновікових груп усіх видів тварин. Однак окремі вікові категорії мають спеціальні терміни. Зокрема, кнурець і свинка з 4-6-місячного віку до періоду статевого дозрівання — підсвинки, запліднена телиця — нетель, а після отелення — корова.

Аби підкреслити, що тварина отелилася вперше, вживають термін «первістка». Якщо корова не дає приплоду протягом року, її називають ялівкою.

Корова і бугай, кобила і жеребець, вівцематка і баран, свиноматка і кнур — відомі назви повновікових статевозрілих тварин. Усім зрозумілі й такі назви, як теличка і бичок, кізка і цапик, кобилка і жеребчик, свинка і кнурець, ярка і баранчик.

Цікаво, що самки кіз окремого імені не мають (коза — назва всього виду), тоді як самця нарекли цапом.

І, насамкінець, кастрований самець: бугай — віл, баран — валах, жеребець — мерин, кнур — кабан.