П’ятниця, 25 січня 2019 року № 7 (19654)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19654/print.php?n=41266

Допоможімо птахам пережити холоди

СПОСТЕРІГАЮЧИ за синичкою, захоплюємося цим маленьким створінням: яка ж вона метка, жвава, коли перестрибує або перелітає з гілки на гілку, старанно вишукуючи дзьобиком корм! Цим вона приносить неоціненну користь саду. Відомо, що саме дрібні пташки — найкращі «санітари», позаяк звільняють дерева од величезної кількості шкідників. Але маленьким помічникам нині потрібна наша допомога: та ж синичка, наприклад, при зниженні нічної температури до мінус 10ОС до ранку втрачає 10% своєї ваги; щоби вижити, їй потрібен уранці повноцінний корм.

Чимало садівників просто підвішують до гілок шматочки сала або жиру. Все ж ліпше зробити поживні «колобки». Для цього трохи сала чи жиру потрібно розтопити, додати насіння рослин, подрібнене соняшникове або гарбузове насіння, шматочки сушених фруктів, все добре перемішати, остудити. Затим із цієї маси сформувати «колобки» діаметром 5-6 см і нанизати їх на тонкі, але міцні гілочки плодових дерев. Такий багатий на жири і білки підкорм особливо цінний у люті морози.

Хорошу годівничку можна зробити власноруч, а ще краще — залучити до цієї роботи дітей. Знадобиться літрова пластикова пляшка і одноразова цупка тарілочка. Не варто використовувати паперові пакети з-під соку: вони швидко робляться непридатними через вологість і міцні пазурі великих пташок.

Пляшку помийте, звільніть від етикетки. Від дна відступіть 3 см і прокресліть олівцем паралельну до дна лінію завдовжки 4 см, над нею — напівовал заввишки 4 см. По лінії напівовалу зробіть проріз, відігніть «пелюстку», що утворилася, яка слугуватиме опорою для пташки. У пробці проробіть отвір розжареним шилом і крізь нього протягніть міцний дріт, закріпіть його всередині пробки, а на зовнішньому боці зробіть петлю, за яку готову годівничку можна буде повісити на гілці. У яскравій пластиковій тарілочці проробіть отвір, крізь який вона буде надіватися на горлечко пляшки і являтиме собою парасольку для пташок. Все, годівничка готова. Головне — регулярно підсипати корм, легко відкручуючи пробку. Дрібним птахам порції вистачить лише на день-два.