П’ятниця, 25 січня 2019 року № 7 (19654)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19654/print.php?n=41258

  • Скарби рідного краю

Новина із сивої давнини

Зенон МИХЛИК.

Тернопільська область.

ВПЕРШЕ у печері Вертеба, де розташований єдиний в Україні підземний музей Трипільської культури, невеличку глиняну фігурку оголеної жінки археологи знайшли 2016-го. Визначили її вік — понад п’ять тисяч років. Очевидно, для тодішніх поселенців околиці нинішнього села Більче-Золоте вона символізувала родючість, продовження роду.

А нещодавно нова звістка: директор Борщівського обласного краєзнавчого музею (Вертеба — його відділ) Михайло Сохацький повідомив, що експедиція розкопала майже два десятки фрагментів подібних жіночих статуеток і три вцілілі. Що ж іще приховує у своїх «запасниках» прадавня печера, що утворилася близько 20 мільйонів років тому, коли над нею прокочувалися хвилі теплого Сарматського моря? Ймовірно, про це дізнаємося згодом, адже комплексне наукове дослідження Вертеби триває.

Зрештою, частково можна задовольнити власну цікавість і відкрити для себе таємничий світ унікального природного музею, здійснивши екскурсію підземними лабіринтами завдовжки кілометр. Заглиблюватися далі не варто — можна загубитися, як це вже траплялось із деякими занадто допитливими відвідувачами.