Архів
Четвер,
10 січня 2019 року

№ 2 (19649)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарНаша поштаСоняшникВербиченька

Соняшник № 745

Наш куточок для синів і дочок

Куточок підготувала Олена КОЩЕНКО. Малював Олексій КОХАН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Це цікаво

На краю Сонячної системи

Ця новина облетіла увесь світ: у новорічну ніч міжпланетний зонд «New Horizons» («Нові обрії»), побудований за космічною програмою NASA, досяг краю Сонячної системи — поясу Койпера, який вважається її умовною межею…

ВІД нього до Землі 6,62 мільярда кілометрів. Навіть важко уявити, наскільки це далеко. Проте унікальність події в тому, що досі жодний створений людьми дослідницький апарат не літав у таку далечінь. Лише у телескопи астрономи мали можливість спостерігати за найвіддаленішими із відомих нам об’єктів Сонячної системи. Тим часом апарату вдалося сфотографувати поверхню астероїда (486958) 2014 MU69. Він розташований аж за орбітою Нептуна і відомий як Ultima Thule (Край світу). Це взагалі перші за історію світлини поверхні астероїда!

Місія «Нових обріїв» почалася ще 12 років тому, відколи 19 січня 2006-го зонд було запущено з бази ВПС США на мисі Канаверал ракетою-носієм «Atlas V». Політ зонда від Землі до Місяця тривав вісім годин 35 хвилин й відбувався зі швидкістю 58 тис. км/год, що є рекордом швидкості для апарата, запущеного в напрямку Місяця. У лютому 2007-го зонд пролетів повз Юпітер, у червні 2008-го — Сатурн, у березні 2011-го — Уран, у липні 2015-го — Плутон... Після чого продовжив політ до околиць Сонячної системи, щоби провести вивчення астероїда Ультима Туле…

На фото можна побачити, який вигляд має дослідницька станція, що у момент старту разом із паливом важила ледь більш, як півтонни. За розмірами її можна порівняти з великим фортепіано. Вона має 16 двигунів, оснащена унікальною технікою — науковими приладами і органами керування, що дає змогу збирати чимало унікальних наукових даних про об’єкти на шляху. До речі, на борту «Нових обріїв» уперше серед міжпланетних апаратів встановлено інструмент, спроектований та побудований студентами. Це детектор космічного пилу SDO, який названо «Венецією» — ім’ям дівчинки, яка придумала назву для Плутона…

Зокрема, зонд, пролітаючи із максимально можливим наближенням до астероїда — на відстані приблизно 3,5 тисячі кілометрів, зробив його фотографії у досить високій роздільній здатності (його форма виявилася подібною до пісочного годинника або ж сніговика заввишки 33 кілометри), створив детальну карту його поверхні, виміряв її температуру тощо.

Все це має допомогти науковцям отримати більше інформації про астероїд. Треба лише дочекатися передачі її на Землю. Це також забере чимало часу, адже передача даних із зонда на Землю здійснюється невеликими пор­ціями. До того ж кожному радіосигналу потрібно понад шість годин, щоб подолати відстань, що відокремлює апарат од Землі. Таким чином «New Horizons» знадобиться аж 20 місяців, щоб передати всі дані, зібрані про астероїд Ультима Туле із задвірків Сонячної системи. Відтак усі зображення будуть передані тільки до вересня 2020 року.

Перше радіоповідомлення містить тільки технічну інформацію про стан зонда і підтвердження того, що апарат успішно здійснив спостереження, що планувалися, а його комп’ютерна пам’ять заповнена інформацією. Дослідники NASA вже знають, що всі системи космічного апарата працюють належним чином. 2019 року апарат «New Horizons» продовжує вивчення об’єктів на умовній межі Сонячної системи. Більше того, стало відомо про плани вчених надалі вивести цей зонд уже за межі Сонячної системи. Легендарний міжпланетний апарат має завершити свою роботу 2026-го, коли закінчаться запаси палива, яке живить дослідницькі прилади.

Версія для друку          До списку статтей

Хитрий квадрат

Яке б слово не розгадати, воно однаково читається і по горизонталі, і по вертикалі.

1. Переносна кімнатна лава для сидіння.

2. День, коли врочисто відзначають якусь хорошу знаменну дату.

3. Удар по щоці долонею під час сварки.

4. Грецький острів в Іонічному морі, який, за легендою, є батьківщиною Одіссея, героя Троянської війни.

5. Невелика прісноводна риба ряду окунеподібних, що має видовжене тіло світло-жовтого забарвлення.

 

Загадка

Стоїть на дорозі, усім заважає: хто йде, той штовхне, а з дороги ніхто не прийме.

 

Ребус

Яка народна примовка про погоду тут заховалася?

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове