П’ятниця, 12 жовтня 2018 року № 79 (19626)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19626/print.php?n=40373

Свині зимують у прохолоді

ЯКЩО літнє утримання свиней можливе і просто неба, то на зиму цих тварин необхідно переводити у хлів. Свині легко переносять холод, тому температура повітря в межах 8-15 градусів буде цілком достатньою для їхнього комфортного існування. Вище 20 градусів температура повітря в свинарнику небажана.

Вимогливіші свині взимку до вологості повітря — цей показник не повинен перевищувати 75-80%.

Якщо прохолодного повітря свині не бояться, то протяги можуть спричинити застуду. Тому вікна в свинарнику на зиму слід утеплити, а щілини в стінах обов’язково законопатити. У районах із суворими зимами стіни можна обшити дошками й утеплити їх соломою, кукурудзинням, соняшничинням, мохом, тирсою тощо. Іноді власники свиней настилають другу підлогу з дощок на висоті близько 20 см від першої. Не завадить шар утеплювача і над стельовим перекриттям.

Добре зарекомендувало себе утримання свиней узимку на товстій солом’яній підстилці. Забезпечуючи тварин достатньою кількістю соломи, ви даєте їм можливість зариватися в неї з головою.

А ось поросятам необхідне тепло. В холодну пору вони легко підхоплюють застуду. Погано витримують холод і супоросні матки. Дехто навіть у свинарнику мурує піч, однак якщо приміщення для утримання свиней капітальне, а двері та вікна утеплені, можна обійтись і без печі.

У стійловий період раціон домашньої живності значно доповнюють харчові відходи: від овочів, фруктів, а також м’яса, риби, як пійло йде навіть вода після миття молочного посуду. Однак сирими можна давати свиням лише свіжі відходи. Такий «обід» варто присмачити висівками, комбікормом, трохи присолити.

Напувати свиней слід тільки теплою водою, холодна може призвести до захворювань, особливо взимку.

Тим господарям, хто утримує свиноматок для отримання поросят, слід пам’ятати, що молозиво і молоко свині порівняно бідні на солі кальцію, заліза та інші мікроелементи, дуже необхідні молодняку. За нестачі в раціоні мінеральних солей поросята повільно набирають вагу, хворіють на рахіт, відтак розвиваються й інші небезпечні захворювання.

Тому поросятам неодмінно треба давати крейду, кісткове борошно і, по змозі, — знефторений трикальцій-фосфат.