П’ятниця, 5 жовтня 2018 року № 77 (19624)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19624/print.php?n=40293

  • Освіта

Училища та коледжі позбавлено привілею

Олена БЕГМА.

Наприкінці нинішнього навчального року тепер уже й учні училищ та коледжів складатимуть державну підсумкову атестацію тільки у формі ЗНО.

ПРО це оголосило Міністерство освіти і науки. Йдеться про тих, хто в 2019 році закінчуватиме повну загальну середню освіту. Відтепер, щоб отримати атестат, усі вони мають скласти два тести у регіональному відділенні Українського центру оцінювання якості освіти.

Загалом учням, слухачам або студентам закладів професійної та вищої освіти наступного року буде необхідне ЗНО з двох навчальних предметів: української мови, а також математики або історії України (період XX — початок XXI століття) на вибір. Відповідна норма міститься у наказі Міністерства освіти, яким визначені деякі питання проведення ЗНО у 2019 році…

Отже, сталося те, чого так не хотіли сім’ї тих учнів, які хоч у школі, як мовиться, і не хапають зірок із неба в опануванні предметів (отже, не певні в успішному складанні ЗНО), проте наполегливо мріють про вищу освіту. Досі для них був один надійний шлях її здобуття: після дев’ятого або одинадцятого класу вступити до професійного училища чи коледжу. А в їхніх стінах здобуття атестата про загальнообов’язкову середню освіту нерідко є радше формальністю, адже учні вже опановують професійну освіту, тож у них головними вважаються інші предмети. Не секрет, що училища й коледжі своїх учнів до складання тестів ЗНО особливо не готують, як це робиться у випускних класах школи. Бо нерідко той чи інший професійний навчальний заклад формально вже є першою сходинкою здобуття вищої освіти.

Зокрема, чимало училищ фактично є «молодшим» навчальним підрозділом регіональних закладів вищої освіти, сказати б — кузнею майбутніх студентів. А оскільки останніми роками з набором студентів до ЗВО дедалі гостріше відчувається дефіцит, то й приймальні комісії закладів вищої освіти зазвичай не дуже перебірливі. Надто щодо тих, хто зголоситься навчатися за контрактом. А таких випуск­ників професійних училищ у закладах вищої освіти нині понад 80%. І всі вони благополучно «обійшли» ЗНО.

Тепер так не буде. Професійні училища та коледжі вже не зможуть рекламувати власні освітні послуги на кшталт: «Поспішайте скористатися своїм шансом здобути вищу освіту без складання тестів ЗНО! Прийом без екзаменів…»

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання розпочнеться 20 травня. Уже відомо, що у 2019-му буде проведено зовнішнє оцінювання з 11 навчальних предметів. Це українська мова і література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, а також англійська, німецька, іспанська та французька мови. Кожний зареєстрований учасник ЗНО матиме право скласти тести не більш як із чотирьох зазначених предметів.

P.S. Коли матеріал готувався до друку, стало відомо, що на офіційному представництві Президента України уже зареєстровано електронну петицію №22/041488 «Про відміну ЗНО у коледжах та технікумах». Поки що вона зібрала всього 122 голоси, тоді як для того, щоб її розглянув Глава держави, необхідно 25 тисяч підписів. Хай там як, а Міносвіти наполягає на своєму: зовнішнє незалежне оцінювання надасть можливість нарешті реально оцінити рівень підготовки і знань випускників шкіл, професійно-технічних закладів і коледжів.