Вівторок, 11 вересня 2018 року № 70 (19617)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19617/print.php?n=40050

  • У Верховній Раді

Жінкам — рівні можливості

Марина ТІШКОВА.

До середини тижня депутати пройшли «розкачку» і пленарного четверга вже працювали кращими темпами. Загалом за два завершальні дні першого пленарного тижня розглянуто понад двадцять законопроектів, ухвалено сім законів.

НАСАМПЕРЕД парламентарії приділили увагу питанням військової тематики. Лише протягом 2014-2016 рр. Військово-лікарська комісія Міноборони видала 10084 постанови, що пов’язують травму, контузію, каліцтво чи захворювання із захистом Батьківщини, з них 4123 стосуються саме набуття захворювання при проходженні військової служби. Проте якщо колишній боєць помре вже після служби внаслідок спричинених нею травм, сім’я не отримає держвиплат, бо не матиме на них права. Відтак законодавчу прогалину було усунуто розширенням переліку випадків, при яких надається одноразова грошова допомога.

Жінок, які обрали військову кар’єру, урівняно з чоловіками у можливості укладати контракт на службу в Збройних силах до досягнення граничного віку (50 років). Також задекларовано рівний доступ до посад і військових звань та рівний обсяг відповідальності під час несення служби (в Україні досі жінки вище полковникових погони не одержували).

Символічною стала одна зі змін, прийнятих у першому читанні, до статутів ЗСУ. Відповідно до законопроекту, пропонується встановити у війську вітання «Слава Україні! — Героям слава!».

Україна поступово наближається до стандартів розвинених країн щодо забезпечення повноцінного життя людям з особливими потребами. Ухвалено закон, котрий, як поінформували у профільному комітеті, фактично імплементує всі норми базового Закону «Про освіту». В ньому деталізовано порядок створення інклюзивних класів тощо.

Статтю 149-ту Кримінального кодексу приведено у відповідність до європейських стандартів. Уточнено, що торгівлею людьми є вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану особи, примусу, або шляхом підкупу третьої особи для отримання згоди на експлуатацію людини.

У п’ятницю під час традиційної «Години запитань до уряду» про стан справ у довіреній галузі поінформувала міністр освіти Л. Гриневич. Посадовець докладно розповіла про підготовку до навчального року. Уряд, мовляв, свої завдання виконує (і це пані Лілія зарахувала до його безумовних досягнень), наближаючи фінансування галузі освіти до визначених законодавством 7% ВВП — нинішнього року на неї виділено 6,7% валового внутрішнього продукту.

Ці гроші частково пішли на проект під назвою «Нова українська школа» — нинішнього року за такою системою будуть навчатися понад 448,5 тисячі першачків. Аби діти прийшли в «оновлене освітнє середовище», уряд, за словами чільниці відомства, надав «безпрецедентний» мільярд гривень місцевим органам влади на оновлення навчальних закладів. Але у багатьох школах діти не побачили 1 вересня ні книжок, ні нових меблів, ні конструкторів «Лего».

Нищівно розкритикувавши органи місцевої влади, які не впорались із освоєнням коштів, Л. Гриневич запевнила, що все обіцяне урядом у школи обов’язково надійде, оскільки субвенція була цільовою, але пізніше.

Після виступу Л. Гриневич депутати подискутували з членами уряду та й розійшлися. Наступне пленарне засідання — 18 вересня.