П’ятниця, 7 вересня 2018 року № 69 (19616)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19616/print.php?n=40026

  • Запитання — відповідь

Договір дарування

«Хочу подарувати онуку хату. Як правильно це зробити? Чи потрібна на це згода мого сина, зареєстрованого у моєму будинку?»

Ольга Малінга.

м. Носівка Чернігівської області.

 

ЗГІДНО із Цивільним кодексом, договір дарування на квартиру чи будинок оформлюють за місцезнаходженням цієї нерухомості чи за місцем реєстрації одного з суб’єктів угоди. При цьому у нотаріуса складається письмова угода (договір), відповідно до якої власник житла передає право власності на нього іншій людині.

Для оформлення дарчої на квартиру чи будинок/договору дарування потрібні такі документи:

— у дарувальника повинні бути документи, що засвідчують право власності на майно, яке передають у дар: свідоцтво на право власності, договір купівлі-продажу, дарування, довічного утримання, документи на підтвердження спадщини (або заповіт);

— виписки з Реєстру прав власності на нерухоме майно, видані БТІ;

— документи на підтвердження балансової вартості нерухомості;

— довідка про кількість осіб, зареєстрованих у квартирі (будинку);

— якщо один із подружжя передає у дар квартиру чи будинок, придбані під час перебування у шлюбі, то потрібно мати згоду на це чоловіка/дружини, зареєстровану нотаріусом;

— у разі дарування квартири неповнолітньому (дитині, що не досягла 14-річного віку) потрібний дозвіл органу опіки та піклування на проведення подібної угоди.

Перед тим як підготувати договір дарування, нотаріус перевіряє документи, які засвідчують сторони угоди, підтверджують права власності на квартиру чи будинок. Також він пересвідчується, що нерухомість не перебуває під забороною чи арештом. За потреби робить запити до відповідних органів.

Після підписання дарчої інформація про нового господаря майна вноситься до держреєстру, йому надається виписка на підтвердження права власності.

Якщо в будинку або квартирі, які хочуть подарувати, є зареєстровані люди, — це не є перешкодою для оформлення дарчої на квартиру чи будинок/договору дарування. Просто до договору вноситься додатковий пункт, де зазначено, що на дату підписання договору в будинку чи квартирі є зареєстровані громадяни.

Коли житлова площа належить кільком членам сім’ї, дарувальник має право подарувати свою частину без їх згоди. При спільній сумісній власності обов’язково слід мати згоду решти співвласників квартири чи будинку.

Варто зауважити, що якщо нерухомість була подарована одному з подружжя у шлюбі, то другий не може на неї претендувати.

При оформленні дарчої на квартиру чи будинок строк позовної давності дорівнює року. Тобто протягом цього часу дарувальник може вимагати скасування договору, якщо обдаровуваний здійснив злочин проти нього чи членів його сім’ї. До речі, нерідко із різних причин (наприклад, для зменшення сплати податку, уникнення спільної власності подружжя) оформленням дарчої на квартиру чи будинок прикривається договір купівлі-продажу. А втім, варто пам’ятати, що вже наступного дня після підписання договору дарування дарувальник має право розпочати процедуру розірвання угоди! Зокрема, він може подати позов до суду про анулювання дарчої, пояснивши це тим, що підписав її через погрози. Тож обдаровуваний (насправді покупець) замість мінімізації оподаткування ризикує втратити і нерухомість, і кошти. Тому, перш ніж погодитися на таке, варто зважити всі ризики та наслідки.

Чи треба щось платити при оформленні дарчої? Якщо нерухомість отримують у дар діти, батьки чи хтось із подружжя, тобто родичі першого ступеня споріднення, жодних податків сплачувати не потрібно. В усіх інших випадках сплачується податок у розмірі 5% вартості квартири чи будинку.

Підготувала
Лариса ПИЛИПЕНКО.