Четвер, 23 серпня 2018 року № 64 (19611)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19611/print.php?n=39882

Горіхове листя в компості

«Торік зробив компост із листя горіха, додав зовсім трохи бур’янів. До осені компост гарно перегнив, і я ним «підгодував» суницю садову. За якийсь час листя на суничній грядці буквально згоріло. Навесні цього року потроху відросло, але цвіту й урожаю не було. То що, горіхове листя не можна пускати на компост?» — такого листа надіслав до редакції М. П. Криворучко із с. Вишеньки Хмільницького району Вінницької області.

АГІТУВАТИ за компост, мабуть, нікого не потрібно, всі городники знають, як він сприяє підвищенню врожайності. Й опале листя фруктових дерев можна чудово використовувати як добриво. Але що стосується горіхового у такій якості, то слід бути обережним. Воно містить юглон — токсичну речовину. Тому в компості такого листя повинно бути не більше однієї четвертої частини.

Щоб плодові дерева щедро вам віддячували, їх можна удобрювати з використанням листя горіха таким чином. Обкопайте яблуню, абрикосу, сливу тощо. Зніміть верхній шар ґрунту на глибину до 20 см, не зачіпаючи коріння рослин. Засипте сюди листя цього дерева, себто «рідне», змішане з листям волоського горіха і двома склянками курячого посліду. Полийте невеликою кількістю води. Через два-три дні засипте ґрунтом.

Для приготування компосту, призначеного для підживлення городу, листя фруктових дерев, бур’яни, будь-яку органіку і горіхове листя (але не переборщіть, не більше чверті від загальної маси) укладіть у купу, добре пролийте водою з азотними добривами (20-30 г на відро). З настанням весни підворушіть його вилами або перекладіть і полийте, якщо в цьому є необхідність, себто довго не було дощів.

Добре слово можна сказати про сажу з листя волоського горіха. Вона містить чимало поживних елементів — калій (15-20%), кальцій (6-9%), фосфор (5%), магній, цинк, залізо і сірку. Токсична речовина юглон при спалюванні повністю розкладається, тому така сажа не становить небезпеки для овочевих культур, а, навпаки, є дуже корисною як добриво. Особливо таке добриво доцільно застосовувати в садку, якщо ґрунт має підвищений рівень кислотності.