П’ятниця, 27 липня 2018 року № 57 (19604)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19604/print.php?n=39623

  • Слід на Землі

У пам’ять про діда і задля майбутнього

Ілько КОЛОДІЙ.

Львівська область.

Фото Ігоря Табінського.

ЛЬВІВ’ЯНИН Анатолій Недільський кількадесят років захоплюється українськими стародруками та рукописними раритетами. Він знаний фахівець у цій сфері не лише у Львові, де заснував крамницю «Рідкісна книга», а й в інших регіонах України та за кордоном. До нього вчащають бібліофіли, науковці, студенти, гортають пожовклі з віками сторінки спогадів, епістолярні твори...

Утім, сповнений ентузіазму чоловік не міг зупинитися на досягнутому. Тож створив на прабатьківській землі у селі Скнилів, що у Золочівському районі, унікальний бібліотечний комплекс. Каже, що коли приїздив сюди із міста, то чув не лише пташиний спів і шелест листя, а й... нарікання односельців, що село занепадає, життя у ньому зупиняється. Поступово й визріла ідея зорганізувати на малій батьківщині культурний осередок.

— Краєзнавчий комплекс уніс живий струмінь у наше життя, — каже місцева мешканка вчителька Стефанія Бриковська.

Односельці з нею погоджуються. Тепер сюди приїздить чимало людей, яких приваблюють і унікальні стародруки, і чудова природа. Серед них і відомі особистості. Наприклад, навідувались до Скнилова соратник В’ячеслава Чорновола — колишній глава Львівської облдержадміністрації Степан Давимука, професор кафедри історичного краєзнавства Богдан Якимович, доктор історичних наук, літературознавець і поет Петро Шкраб’юк, поет Василь Куйбіда, письменник і краєзнавець Дмитро Чобіт, проректор Академії мистецтв, мистецтвознавець Роман Яців…

З особливим трепетом торкаєшся палітурок, форзаців, ксилографій та літографій. Ось каталог стародруків, виданих в Україні, ось — архів академіка-книгознавця, доктора мистецтвознавства Якима Запаска. Понад двадцять тисяч праць з історії та культури зосереджено тут, а також архівні фонди мистецтвознавців, філологів, археологів, музикознавців, рукописні та друковані пам’ятки ХVІ—ХІХ століть, картографічні видання, краєзнавча періодика.

Діє і літературно-краєзнавчий музей. Золочівському району є ким пишатися. Звідси родом автор «Русалки Дністрової» Маркіян Шашкевич, поет і перекладач Василь Пачовський, письменник, громадсько-політичний діяч Сидір Твердохліб… Є на території комплексу літня сцена — для тематичних концертів, фестивалів.

Анатолій Недільський вдоволений своїм дітищем. Каже, що присвятив його своєму дідові Михайлу. При цьому розповідає сумну історію з далекого 1939 року. Більшовики увірвалися до дідової хати і ну жбурляти за поріг одну за одною цінні книжки з його бібліотеки, яку збирав чимало літ. Якщо потрапляла до рук товстіша, то били нею сивочолого господаря по голові, а вже потім том із розхристаними сторінками вилітав на подвір’я. Остаточний вердикт був короткий, як постріл у серце: «Бері, старік, спічкі і поджігай!». Не взяв, не палив, але душа стала сивою, як попіл від зотлілих книжок…