Понеділок, 18 червня 2018 року № 46 (19593)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19593/print.php?n=39260

  • Відповідає «Соняшник»

Чому від вентилятора прохолодно?

Спекотного дня приємно посидіти під прохолодним потоком повітря, який жене вентилятор. А й справді, чому він прохолодний? Звісно, цей електричний прилад не охолоджує повітря, він просто влаштовує примусову конвекцію (є таке фізичне поняття), за якої тепло від людського тіла передається в навколишнє повітряне середовище. Спробуємо пояснити докладніше.

Справа в тому, що людський організм реагує не спеку підвищеним потовиділенням. Коли волога випаровується (чи то з поверхні шкіри, чи зі слизової оболонки при диханні), вона забирає із собою і зайве тепло. Але шар повітря навколо тіла нагрівається і вже перестає вбирати вологу. Тоді піт припиняє випаровуватись, процес теплообміну уповільнюється. Відтак людина починає особливо відчувати спеку і задуху. Що треба зробити, згідно з фізичним законом конвекції? Належить якось замістити насичене вологою повітря навколо нас іншим, сухішим. Найпростіше його «здути» з тіла спрямованим повітряним струменем. Ось чому вентилятор такий ефективний у сухому кліматі навіть за відносно гарячого повітря і майже не охолоджує у дуже вологому кліматі.

Тим же способом — обдуваючи з вентилятора — можна змусити швидше розтанути і морозиво, тобто «нагріти» його. Різниця лише в тому, що вентилятор зідме з морозива не нагріте тілом повітря, як у попередньому разі, а, навпаки, охолоджене — принесе на його місце тепле повітря і тим самим посилить теплопередачу.

До речі, найпростіший і найвідоміший із давнини спосіб охолодження полягає у збільшенні площі поверхні «вентилятора». Зокрема, слонам, котрі змушені, на жаль, обходитися без вентиляторів, великі вуха потрібні саме для охолодження свого об’ємного тіла. А родичі добре знайомих нам кроликів, котрі живуть у спекотному кліматі, мають для цього довгі вуха. І чим жаркіше середовище їх оточує, тим вони довші.