Середа, 30 травня 2018 року № 40 (19587)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19587/print.php?n=39054

  • Освітянська нива

Про що нагадав дзвоник

Олексій ЯРОВИЙ.

Харківська область.

Фото автора.

У Бугаївській загальноосвітній школі, що в Ізюмському районі, як і в багатьох навчальних закладах по всій країні, пролунав останній дзвоник.

ЦЬОГО РОКУ традиційне свято мало свою особливість. На нього завітав Генеральний консул Республіки Польща в Україні Януш Яблонський.

Участь у святі іноземного гостя не була випадкова: у цей день на фасаді школи відкрили пам’ятну дошку польському лікарю, письменнику й гуманісту Янушу Корчаку. Він відомий тим, що разом із двома сотнями дітей, якими опікувався в створеному ним «Домі сиріт», пішов до газової камери, коли мав можливість урятуватися. Сталося це під час Другої світової війни 1942 року. Польський лікар свого часу працював у дитячих притулках Києва. Він ніколи не бував на Харківщині, але у Бугаївці вирішили: його самопожертва — це свідчення того, що добро і людяність існують. Пам’ятати і нагадувати про це потрібно, надто за нинішніх часів, прикметою яких є жорстокість та нетерпимість.

— Учинок Януша Корчака — приклад для усіх, — наголосив Януш Яблонський, — відкриття йому пам’ятної дошки на Бугаївській школі, безумовно, сприятиме зміцненню українсько-польської дружби.

На свято останнього дзвоника до бугаївців завітали й бійці танкового батальйону «Звіробій» та батальйону національної гвардії імені Сергія Кульчицького. Дружба школярів з воїнами триває ось уже понад чотири роки.

До речі, це вже друга пам’ятна дошка, встановлена на фасаді школи. Перша вшановує пам’ять українського поета, перекладача й фольклориста, військового лікаря Володимира Олександрова, батько якого був настоятелем храму Ікони Охтирської Божої Матері, що й сьогодні височить посеред села. Крім пам’ятних дощок, силами та коштом місцевого сільгоспкооперативу «Восток», польського консульства та благодійного фонду Андрія Первозваного у школі відкрито іменні класи: української мови й літератури імені Григорія Сковороди та інформаційних технологій імені Януша Корчака, обладнано клас імені мандрівника, географа й полярного дослідника Фрітьйофа Нансена. У 1920-ті роки минулого століття, під час першого голодомору в Україні, Нансен очолював гуманітарну місію, зусиллями якої було врятовано десятки тисяч українців. Власне на прикладах великих людей і виховуються бугаївські діти. Тутешня школа — одна з найкращих у районі.

Під час канікул класи спорожніють, але це не означає, що процес виховання й навчання учнів припиниться. Старшокласники працюватимуть в сільгоспкооперативі на току, в рибному господарстві, пастимуть худобу. Робитимуть це не за спасибі, тож матимуть можливість підзаробити. А ще завдяки спонсорам школярі відвідають історичні місця області та України.