П’ятниця, 18 травня 2018 року № 37 (19584)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19584/print.php?n=38953

Найпоширеніші хвороби цибулі

Пероноспороз (несправжня борошниста роса) уражує багаторічну цибулю, особливо батун, шалот, а в деякі роки губить увесь урожай ріпчастої.

Збудник хвороби — гриб, який зимує в цибулинах і післяжнивних рештках. Оптимальними умовами для його розвитку є температура повітря 9-14ОС і висока відносна вологість. Захворювання швидко поширюється, пір’я опадає і в’яне, стрілки викривлюються. З уражених верхніх тканин грибниця проникає в цибулину, яка потім загниває.

Інфекція передається з потоком повітря, краплями дощу, через руки при обробці рослин.

Будь-який вид цибулі треба висаджувати на добре провітрюваній ділянці, не допускаючи загущення рослин. Не можна садити поруч ріпчасту цибулю і батун.

Знизити захворювання допомагає застосування підвищених доз суперфосфату при підживленні в другій половині вегетації.

Якщо хвороба сильно поширилась, рослини обприскують 0,4-процентною суспензією хлорокису міді або 1-процентним розчином бордоської рідини.

Бактеріальна (мокра) гниль. Під покривними лусками з’являються бурі, коричневі виразки, а між здоровими соковитими видно темніший шар розм’якшеної тканини з неприємним запахом.

При зараженні цибулини через стебло хвороба проявляється гниллю шийки, яку в початковий період легко сплутати з гниллю, спричиненою грибами.

Що допомагає уникнути гнилі? Ретельне вибракування заражених рослин під час вегетації, збирання і спалювання рослинних решток, а також унесення додатково фосфорних добрив, які підвищують стійкість рослин.

Вірус жовтої карликовості. Хвороба проявляється спочатку біля основи пір’я і на квіткових стрілках у вигляді жовто-білих дрібних плям, розташованих смужками. Пізніше пір’я згинається, з’являється гофрованість, скручування.

Вірус мозаїки живе в цибульному соку, наявний у багаторічних рослинах, але не передається з насінням і не зберігається в ґрунті.

Для профілактики жовтої карликовості необхідно підтримувати насадження в належному стані, видаляти хворі рослини і своєчасно проводити заходи боротьби.

Більшість шкідників мешкають на рослинних рештках, бур’янах та у верхньому шарі ґрунту. Тому потрібно розпушувати землю, особливо коли личинки шкідників заляльковуються. Рослинні рештки збирають і закладають у спеціальну компостну купу, перешаровуючи хлорним вапном.

Сіра гниль, або гниль шийки, — грибкове захворювання. Первинне зараження відбувається на грядці при виляганні листя.

З метою запобігання сірій гнилі використовують тільки здоровий посадковий матеріал, своєчасно видаляють бур’яни і рослинні залишки, ґрунт восени глибоко перекопують.