П’ятниця, 18 травня 2018 року № 37 (19584)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19584/print.php?n=38943

Запитання — відповідь

Або зарплата, або допомога

«Дочка вагітна, але не хоче брати декретної відпустки. Якщо вона працюватиме, то чи виплачуватиметься їй допомога у зв’язку із вагітністю та пологами?»

Людмила ГАЙДУК.

м. Сміла

Черкаської області.

 

ВІДПОВІДНО до ст. 17-ї Закону України «Про відпустки» та ст. 179-ї КЗпП України, на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана соціальна відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 (140) календарних днів: до пологів — 70 календарних днів; після пологів — 56 календарних днів (70 — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів) починаючи з дня пологів.

До відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за заявою жінки приєднується щорічна відпустка незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (Закон) встановлено право застрахованих осіб на матеріальне забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, зокрема на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами. При цьому не передбачені підстави для відмови в наданні останньої.

Відповідно до Закону, допомога надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Підставою для її призначення є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 — після).

Із дня, зазначеного в ньому, застрахована особа перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, і саме з цього дня у застрахованої особи виникає право на одержання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Оскільки перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами є правом, а не обов’язком, то жінка може продовжувати працювати ще деякий час після надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а також перервати відпустку та стати до роботи раніше дати, вказаної у листку непрацездатності. Але у цьому разі їй за рахунок коштів Фонду соцстраху будуть профінансовані лише дні фактичної декретної відпустки, а за період, коли вона працювала, виплачуватиметься заробітна плата. Чинним законодавством не передбачено одночасної виплати заробітної плати і допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Варто зауважити, що, згідно із законодавством, відкликати працівника з відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавець не має права.

 

«Розподіл» скасовано

«Син закінчує навчання у закладі вищої освіти коштом бюджету. Вже знайшов хорошу роботу. Чи справді йому не треба буде відпрацьовувати, як раніше казали, «за розподілом»?

Ольга Ц.,

Кагарлицький район

Київської області.

 

1 СІЧНЯ 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо працевлаштування випускників», ухвалений Верховною Радою України 6 жовтня 2016 року. Ним скасовується обов’язкове відпрацювання випускниками закладів вищої освіти, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням. Передбачається, що випускники ЗВО вільні у виборі місця роботи (за винятком військових), а ЗВО не зобов’язані здійснювати їх працевлаштування.

Водночас, згідно із законодавством, державні органи мають сприяти працевлаштуванню випускників закладів вищої освіти, що належать до сфери їх управління, здійснювати розподіл випускників вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання) для подальшого проходження служби та надавати випускникам інших закладів вищої освіти інформацію про наявність вакансій у складі юридичних осіб незалежно від форми власності та підпорядкування для можливого працевлаштування.

Варто нагадати, що право на першочергове зарахування до вищих медичних і педагогічних навчальних закладів за державним замовленням мають особи, які уклали угоду про відпрацювання не менш як три роки у сільській місцевості або селищах міського типу. Випускникам, які уклали таку угоду, держава забезпечує безоплатне користування житлом із опаленням і освітленням у межах встановлених норм.

Ліна ПАСЬКО.