Вівторок, 3 квітня 2018 року № 26 (19573)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19573/print.php?n=38563

Зневірилися

Руслана ЗІНЧЕНКО.

ПІВТОРА року тому в Україні почала свою діяльність Громадська рада доброчесності (ГРД). Згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів», її члени, працюючи на волонтерських засадах, мають «сприяти Вищій кваліфікаційній комісії (ВКК) суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності». Простою мовою, мусити рахуватися із думкою громадськості.

Та є одне але: ВКК може прислухатися до думки ради, а може проігнорувати. Останнє і стало одним із принципів роботи цього суддівського органу. Тож конфлікти між ним і Громадською радою точилися постійно. Один з найгучніших стався торік у жовтні під час відбору суддів до нового Верховного суду, коли ВКК проігнорувала негативні висновки громадської ради щодо частини кандидатів і внесла останніх у подання про призначення, яке Президент підписав. Члени комісії ще й звинуватили членів ради у перевищенні своїх повноважень, неповазі та тиску на них та Главу держави.

І ось схоже, що члени Громадської ради доброчесності остаточно втратили надію на очищення та оновлення судової гілки влади. Днями вони заявили, що припиняють участь у процесі кваліфікаційного оцінювання суддів. «На суддівському конвеєрі Вища кваліфікаційна комісія суддів України влаштовує суддям псевдоперевірку їхнього професійного рівня та доброчесності, — йдеться у офіційній заяві ради. — Нас, а значить, і громадськість, усунули від участі в одному з головних етапів судової реформи — переатестації суддів. Відтак у «реформованих» судах опиняться судді Майдану, служителі Феміди, які часто відвідують окуповані території, судді, статки яких не відповідають задекларованим доходам, а також причетні до ухвалення свавільних рішень». Тому, наголосили у ГРД, аби влада, розхвалюючи досягнення судової реформи перед українцями та міжнародними організаціями, вкотре не прикривалася громадськістю, «ми вирішили припинити свою участь у квазіпроцесі очищення суддівського корпусу».

Додати нічого. Суддівська каста перемогла. Хтось іще вірить у реформи?