П’ятниця, 9 лютого 2018 року № 11 (19558)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19558/print.php?n=38063

  • Сигнал тривоги

Врятувати пам’ятку

Віталій НАЗАРЕНКО.

Чернігівська область.

Одна з найкрасивіших історичних пам’яток Ніжина — церква Святого Іоанна Богослова потребує порятунку. Храм віком більш ніж чверть тисячоліття руйнується на очах.

ВІД ПОЧАТКУ 20-х років минулого століття у цій будівлі розташовується архів. Його спеціалісти стурбовані станом не лише приміщення, а й архівних документів, адже опалення немає, частина вікон вибита, а стіни роз’їдає грибок.

Найпривабливіша, а нині, на жаль, і найзанедбаніша церква Ніжина розташовується у самому центрі міста майже під стінами міської ради. Храм побудований 1752 року коштом ніжинського грека Івана Тернавіота в стилі українського бароко. Його вишукані форми вражають навіть попри жалюгідний стан будівлі. Прізвище архітектора, який спроектував цю досконалу красу, невідоме. Ученим лише вдалося з’ясувати, що він був майстром школи київського зодчого Івана Григоровича-Барського.

За словами завідувача Музею рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Олександра Морозова, в храмі збереглись унікальні фрески ХVIII-XIX століть та ажурна кована огорожа. От лише скільки ще вони «протягнуть»?

«Відтоді, як церква служить сховищем для документів, її станом фактично ніхто не переймався, — пояснює науковець. — Як, до речі, і умовами, в котрих зберігається архів. Які там системи кліматконтролю або температури і вологості режиму? Хоча б опалення змонтували. Сумно...»

Відомо, що церква Святого Іоанна Богослова перебуває на балансі Чернігівської облдержадміністрації. Близько 20 років поспіль влада безуспішно веде пошуки приміщення для переведення архіву. Доки шукають, унікальна пам’ятка українського бароко розвалюється на очах.